kitap tavsiyeleriniz ?

aşk meşk ve kurgu olan kitaplar dışındaki bütün tavsiyelerinize açığım.

kurgu olmayacak derken?

lise 2. sınıf matematik kitabı gibi mi? (dalga geçmek için değil anlamak için soruyorum)
  • cevab veremedi  (25.10.12 01:50:26)
bilimkurgu olmasın demek istiyor galiba.

  • kayranin kedisi  (25.10.12 01:52:56)
kurgu romanlar gibi. konusu hayal ürünü olmayan bir kitap gibi. araştırma kitapları gibi. tarih kitapları gibi. biyografiler gibi. felsefi düşünceler gibi.

  • tabanzabonanza  (25.10.12 01:55:09)
kayra'nin doğru anladığını varsayarak bir dönem tarihi serisi öneriyorum:

Yüzüklerin Efendisi.

ha kayra da tam anlayamamış, e o zaman Silmarillion, direkt dünya tarihi.
  • cevab veremedi  (25.10.12 01:55:48 ~ 01:56:19)
kurgu: fiction (roman, öykü, masal, novella vb.) kurmaca da denir...

can yayınlarının kırk merak serisi. mesela umberto eco'nun "kitaplardan kurtulabileceğinizi sanmayın" gibi kitapları var o dizide. kurgu dışı kitap için daha çok yayınevi üstünden gitmek gerekiyor. idefix'i açıyorsunuz, dost, bilgi üni., boğaziçi üni. yayınevlerinin neredeyse bütün kitapları (kabul, dostun kurgulu bir dizisi de var) kurgu-dışıdır. alın baştan kitapçı gezer gibi inceletin. ha keza kabalcı'nın da kurgu-dışı kitaplarından çok önemli eserler var. sözgelimi mircea eliade'nin dinler tarihi dizisi veya jean-paul roux'nun türkoloji kitapları. eliade'nin imge'den çıkma şamanizm kitabı var mesela. veya yky'nin cogito dizisi (hem dergileri hem kitapları) ve tarih-araştırma kitapları. ne bileyim, hayali yerler sözlüğü, hayali diller, avrasya'da şamanlar, cogito dergisinin envai sayıları vb.

bu arada silmarillion diyene kanmayın. silmarillion bildiğiniz kurgudur.
  • microfiction  (25.10.12 02:11:35 ~ 02:13:08)
nietzsche: bir ahlak karsitliginin etigi
birinci mecliste muhalefet
varoluscu psikoterapi
a'dan z'ye seri katiller
  • entrapmen  (25.10.12 02:14:35)
silmarillion kuran kadar kurgudur. ne eksik ne fazla. :)

  • cevab veremedi  (25.10.12 02:19:10)
cemil meriç-mağaradakiler. kesin bir sonuca ulaşmazsın ama kafa açar. zaten okumaktaki amaç, sonuca ulaşmak değil de bilgilenme sürecindeki arada kalışların hazzı değil midir hıncal?

  • rubenanyukov  (25.10.12 02:37:23)
Bülbülü ödümek +1
Pal sokağı çocukları
Erken kaybedenler
  • 1965  (25.10.12 08:47:11)
Yahu kurgu olmasın diyor, hâlâ roman, öykü adları veriyor insanlar. Bülbülü Öldürmek, Erken Kaybedenler, Pal Sokağı Çocukları... Bunlar roman, öykü hep. Yani kurgu. Millet okuduğunu da anlamıyor herhalde. Ya da Türkçe bilmiyor insanlar.

  • microfiction  (25.10.12 13:39:54 ~ 13:43:37)
@microfiction

kim okuduğunu anlamıyo, başlığı açanın konuya attığı mesajı okudun mu? anlamadın mı? bi de gelmiş laf söylemiş adam
  • 1965  (03.11.12 20:38:21)
  • wayne  (03.11.12 20:41:26)
anarşist felsefe
klasik anarşizm
das kapital

kaos yayınevi
  • schwarze rose  (03.11.12 21:01:44)