[]

İş sözleşmesi, ihbar bildirim süresi 1 yıl?

Yeni bir işe başladım iş buldum falan filan en azından idare ederim falan derken sözleşme sundular önüme

işin maaşı başlangıç için fena değil evime 15dk yürüyerek aslında geleceği de olan firma ama iş biraz zor yoğun bir tatil sitesinin operasyon bölümü ama yine de şu an bazı ihtiyaçlarımı karşılabilirim.

her neyse

sözleşmenin süresi

belirsiz süreli

Fesih maddesinde ise;

1) taraflar yukarıdaki sorumlulukları bla bla karşı tarafa sözleşmeyi tazminatsız fesh etme hakkı var.
2) Sözleşmeyi taraflarından biri fesh etmek isterse 1 yıl önceden karşı tarafa yazılı olarak bildirmek zorundadır. Bu bildirime uymayan taraf son aldığı brüt aylığın 6 katı kadarında tazminat ödemekle yükümlüdür.
3)Sözleşmeyi karşılıklı anlaşma halinde fesh edilebilir.

Bold olan madde beni çok kıllandırdı.
Bu durumda aslında belirsiz süreli olduğu için işten hiç bir zaman ayrılamıyorsun.
Yani işten yarın ayrılırsam seneye ayrılabilirim =)

 
1 yıl?
İşi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin : 2 Hafta
İşi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 4 Hafta
İşi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 6 Hafta
İşi 3 Yıldan Fazla Sürmüş İşçi İçin : 8 Hafta dır normalde. Ben de 1 yıllık kısıma takıldım. Ama maddede şöyle birşey diyor;

Karşı tarafa haber vermek zorundadır. Bu süreler asgari olup, sözleşme ile artırılabilir. Belirtilen süreler dolduğunda iş sözleşmesi feshedilmiş sayılır. İşveren isterse söz konusu sürelere ait ücreti peşin ödeyip iş sözleşmesini beklemeden feshedebilir.
  • mortingensitrayzee  (22.10.12 20:52:53 ~ 20:53:57) 
hocam senin lehine 1 tane madde bile yok ve çok ağır şartlar, bir düşünün bence.


  • gercekten mukemmel bir insan  (22.10.12 22:13:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.