yüz temizliği

yıllardır yüzüme su çarpmak dışında herhangi bir temizleme işlemi yapmıyorum. ama mantıken yüz de cildin diğer tarafları gibi kirlenen bir yüzey. gerçi belki deri yapısı biraz daha farklı olabilir bilemedim. aslında şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım ama yapılması gerekirken benim yapmadığım bir şeyler var mıdır? yani sadece muhtelif zamanlarda su ile yıkamak dışında yüz temizliği için bişeyler yapmalı mı?

ben yapmıyorum, ergenken sebamedle yıkardım sivilceler gitsin diye, şimdi gerek görmüyorum. ama yapılsa iyi olur, yapanlar varsa aydınlanalım :)

  • herbivor  (22.10.12 09:59:35)
- yıkarken cilt tipine uygun yüz temizleme jeli/sabunu kullanabilirsin. bunun için yüzlerce çeşit ürün var. kimyasal ürünler var, dermatologların elinden çıkanlar var, bitkisel ürünler var. bu da bir tür keşif serüveni. cildine (+bütçene) en iyi geleni bulmak.

- sonra bir tonik kullanabilirsin. daha derinlemesine temizlik için. gözenekleri sıkılaştırdığı da söylenir.

- en son da yine cildine uygun bir nemlendiriciyle temel bakımı bitirebilirsin.

- ama bunların yanında ekstra bir sürü şey de var, maskeler, peelingler, siyah noktalar için ayrı işlemler vs.
  • başkabirkullanıcıadı  (22.10.12 10:15:47)
Bir erkek olarak yuzumu temizledikten sonra gazi gitmiş soda ile yıkıyorum o kadar.

  • spica  (22.10.12 11:21:16)
elini nasıl yıkıyosan yüzünü de cilt tipine uygun bir yıkama jeliyle yıkaman gerekir.yoksa cildin gözenek gözenek olur nefes almaz ve biraz yağlı yediğin zamanlarda sivilce oluşturur.

  • ütopya  (23.10.12 13:55:19)