SSD ve Pagefile

Selamlar, max 4gb ram kabul eden orta halli bir dizistü bilgisayarıma SSD takviyesi yapmak üzereyim. Bu amaçla SSD için önerilen ayarlamaları okurken windows pagefile konusunda kesin bilgilere ulaşamadım. Acaba Pagefile dosyasını SSD üzerinde bırakmak mı yoksa başka bir diske (mekanik olabilir) taşımak mı daha mantıklı olur (Permormans/SSD ömrü açısından bakarsak)? Teşekkürler.

performans açısından ssd daha iyi olur amma ssd ömründen de yer tabi. kaç bin tb yazılabildiğine bakmak lazım ssdye. ama ben olsam bırakırım ssd almışım neden yapmayayım.

  • saiko  (20.10.12 21:20:15)
bende 8 gb ram var pagefile devre dışı hem performans hem ssd ömrü için daha iyi
biraz daha paraya kıyıp ram al
yalnız ram almadan önce laptoptaki boş slotları kontrol et öyle bu laptopta 4 gb ram var gidip bi 4 daha alayım demek olmuyor boş yer yoksa
  • Fakin idiyıts  (20.10.12 22:05:33)
pagefile in kapalı olması nası bi disk ömrü için iyi oluyor anlamadım ?

yani her uygulamayı tekrar okuyacak alet tutmadan hddde gerekli olan kısmını bi ssd ömrünü azaltır bile.
  • saiko  (20.10.12 22:35:45)
@saiko son dediğini anlamadım
pagefile dosyası sürekli üstüne yazılan bir dosyadır bunu ilk yazdığına bakarak bildiğini düşünüyorum ve ssdlerdeki yongaların belirli bir yazılıp silinme ömrü vardır bunu da bildiğini düşünüyorum ayne şekilde

anlaşamadığımız nokta nedir
  • Fakin idiyıts  (20.10.12 22:49:20)
anlaşamadığımız nokta şudur:

pagefile sistemin ihtiyacı olan dosyaların tutulduğu dosyadır, kapatırsan, uygulamaları sürekli hddden tekrar tekrar açmak durumunda kalırsın yani mesela bi uygulama açıldı ihtiyaç olan veri pagefile ye kopyalandı, sen o uygulamayı kapatıp tekrar açtığında, ihtiyaç olan kısım ordan kullanılır.

pagefile kapalı iken, o uygulamının tamamı tekrar okunmak durumunda, gerekirse bi yerlere yazılmak durumunda mesele bu.

yani açıkken sadece ihtiyaç olan kısmı rama alıncak, kapalıyken tekrar hepsi okuncak ihtiyaç olan veri buluncak fln mesele bu. performans konusunda da kötü etkilenebilir.
  • saiko  (20.10.12 22:56:15)
hayır pagefile o değil şu an bende pagefile kapalı
ramdeki dosyalar kullanılmadığında diske aktarılır bu aktarılan verilerin hepsi pagefile içindedir
pagefile kapalı iken 4gb ram gerektiren bir işlemi 2gb ram ile yapamazsın program otomatik kapanır veya windows mavi ekran verir ama pagefile açık olursa ramdeki verilerin bir kısmını diske yazar ama diske yazılan verileri kullanan programı açtığın zaman onları tekrar diskten okumak zorunda kalır
(bkz: pagefile) (bkz: paging)

ben kolay kolay ramimin 7 gb'ını bile doldurmuyorum bu yüzden bende hiç sıkıntı olmuyor

windows vistadan sonra superfetch diye bir dava çıktı uygulama için gerekli dosyaları superfetch ram'e kısmen kopyalıyor o işin pagefile ile alakası yok
(bkz: superfetch)

performans konusunda tersine iyi etkiliyor hem ssd'de hem harddiskte ama harddiskte aşırı derecede iyi etkiliyor

çünkü harddisk bir dosya okumak zorundayken bile sürekli pagefile dosyasına erişimi olması gerek bu da rasgele veri bulma ve rasgele veri okuma yazma işinde performans kaybına yol açıyor ama pagefile kapalıyken bu işleri hep ram üzerinden yapar

ekşi sözlükteki superfetch başlığı altında yeterli bilgi yok ama superfetch bir oturum boyunca açtığın programların bazı dosyalarını da ram'e taşır ama sık kullanılan programları sen oturum boyunca henüz çalıştırmamış olsan bile depolar
  • Fakin idiyıts  (20.10.12 23:22:13 ~ 23:24:58)
bu arada ssd'nin omru olayina pek takilma bence, simdiki ssd'lere o kadar cok okuma/yazma yapilabiliyor ki hic sikinti olmaz, hicbir seye dikkat etmeden ozensizce kullansan bile bir 10 yil rahat gider. 10 yil sonra da kimse yuzune bakmaz zaten o diskin.

  • samfisher  (21.10.12 03:00:27)
SSD kendi üzerinde load balancing yapıyor zaten, sürekli kendi üzerinde farklı bir noktaya yazıyor tek bir yeri eskitmemek için. Pagefile'ı kapatmak, arabanın hava yastıklarını söküp atmak gibi - "Nasolsa kaza yapmıyorum, bu ağırlığı atarsam azıcık daha hızlı giderim.".

Pagefile'a yazılan herşey "dosya" değildir. Öyle yer bitti, birşeyi atalım harddiskten gerçi okuyalım şunu mantığı yürümüyor her durumda. Programın anlık ürettiği data da ram/pagefile içinde. Memory'de yer bulamazsa çakılır kalır program.
  • skatheist  (21.10.12 09:55:54)