[]

Mimarlarin Kullandigi Programlar..

bilgisayarda o guzel 3D binalari falan neyle/nelerle ciziyorlar. en cok kullandiklari programlar neler?

ek soru: bir de neden sabahlara kadar elleriyle maket yapiyor bu mimarlar? cizimler yeterli olmuyor mu? veya cnc makinasiyla falan yapilamiyor mu o maketler?


 
sketchup, autocad, 3dsmax, rhino.

ek soru için mimarlık öğrencilerinden mi bahsediyorsun?
  • goldentitan  (15.10.12 22:55:16) 
@goldentitan: evet ogrencilerden


  • gerard  (15.10.12 22:55:50) 
Revit bilen adama cennetin kapısını açar.


  • faith no more  (15.10.12 22:57:04) 
cnc makinesi bulmak sorun çünkü. bulsan da pahalı olabilir, emin değilim.
elle yaparken düşünüyorsun da. maketle tasarlamak diye bir olay var.

  • goldentitan  (15.10.12 23:00:48) 
archicad ve ekürisi artlantis. mesala ben binayı archicad'de modelleyip artlantis'te render alıyorum.


  • mmrsrkn  (15.10.12 23:20:54) 
üç boyutlu civ-civ'li çizimleri 3ds max ve v-ray kullanarak yapıyoruz.. bazen cinema 4d, sketchup+vray ve archicad+artlantis kullanıldığı da oluyor.. Revit nadir kullanılır piyasada..
Maket meselesine gelince, öğrencilik yıllarında cnc kullanırsan juriden geçemezsin, mesele tasarladığın binayı ellerinle oluşturup üç boyut algıyı geliştirmek.. profesyonel hayata geçince de yemişim maketi, yarışmalar haricinde maket kullanımı pek kalmadı.. satış ofislerinde kullanılacak maketleri de cnc kullanarak yapan maket ofisleri var zaten.. böyle bizim yavşak piyasamızda durum.

  • Lekter  (15.10.12 23:27:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.