overclock yapabilir miyim?

bir laptop'im var. icinde yalnizca intel hd graphics 3000 ekran karti var. bilindigi uzere islemciye bagli bu.
fifa 12yi bile cok iyi ayarlarda dusuk fpslerle calistiriyor.
ben buna overclock yapabilir miyim? yapsam ise yarar mi? nedir bu overclock?

Intel Core i5-2450M processor islemci.

GPU ya da CPU'nun voltaj degerleriyle oynayarak sivi nitrojene kadar giden sogutma cozumleriyle fabrika ayarlarindan daha yuksek frekanslarda calistirilmasi overclock.

Eger ne yaptiginizi bilmiyorsaniz cok buyuk ihtimalle donanima zarar verirsiniz. Ve laptop olmasi harici sogutma cozumleri kullanilmasini da zorlastiriyor, dolayisiyla bu isten vazgecmenizi tavsiye ederim.
  • crown  (13.10.12 14:25:42)
peff. bu geri zekali ekran karti hicbir sey calistirmiyor yea. sordum sony'ye upgrade de edemezsin diyor. kaldim boyle.

  • bohr atom modeli  (13.10.12 14:30:54)
Crown'a katılıyorum. Overclock, masaüstü bilgisayarlarda ekstra soğutma sistemleri vs. ile %10 daha iyi performans sağlayabilir. Fakat işin ehli olmadan, üstelik de laptopa yapmaya kalkışırsanız, sadece bilgisayarınıza zarar vermekle kalmış olursunuz.

  • whatthe  (13.10.12 14:33:15)
game booster indir. overclock değil ama oyun oynarken gereksiz programları durdurup daha çok önbellek ve işlemci gücü sağlıyor. baya etkisi oluyor. bir de laptop çok ısınıyorsa iyi bir soğutucu al. gerçi intel graphics dediğin onboard kart ise çok zor işin.

  • r_u_h  (13.10.12 14:33:39)
Sat o laptopu yenisini al. Intel bütünleşik grafiklen ihya olaman.

  • faith no more  (13.10.12 15:56:53)
arkadaş intel ile istediğin kadar overclock yaoarsan yap birşeye yaramaz. üstüne üstlük ekran kartını bozma ihitimalin de yüksek.

  • cetoxim  (13.10.12 16:21:50)