İnce Porselen mi kalın mı?

selam,

çay kahve gibi sıcak içecekleri tüketirken seramik mi tercihiniz olur porselen mi? ince veya kalın olması tercih sebebiniz olur mu?

aynı şekilde, tabak, kase gibi servis elemanlarında da seramik mi porselen mi tercih edersiniz, ince yapıda mı kalın yapıda mı olmalı?

Bu ürünlerin renkli olmaları sizi rahatsız eder mi yemek yerken?

not: cam yok, diyelim ki porselen ve seramik arasında tercih yapmak durumunda kaldınız.

Cam tercih ederim. Cam sağlıktır.

  • ahmetcan44  (12.10.12 14:11:31)
ince-seramik her türlü.

kalın bardakta ve porselende verilen çayları oldum olası sevemedim arkadaş.
  • nezaretten taharet  (12.10.12 14:12:09)
porselen tercih sebebidir her zaman. bardakta da tabakta da. ince olursa kırılma ihtimali artar.
renkli olmasının benim açımdan sakıncası yok hatta bayılırım =)

  • esek sipasi  (12.10.12 14:12:19)
ince porselen

  • overdose  (12.10.12 14:12:57)
kupada bardakta porselen tercih ederim. ama porselen kupam yok sanırım. seramik çatlak çatlak damar damar oluyor zamanla.
ne kadar inceyse o kadar iyi. kalın olursa bardakta dışa damla şeklinde akma oluyor içilen yerden.
renk ayırt etmem ama porselen dediğin beyaz olur.
  • 9kuyruklukedi  (12.10.12 14:13:10 ~ 14:14:07)
selam
çay özellikle kahve fincanları ince porselen olmalı. kalın olanlar hiç hoş değil bence.
tabak, kase vs bunları ince tercih edersen çok dayanıklı olmaz sanırım.
renkli olmalarını istemem beyaz olmalı sadece fincanlarda desen olabilir.
  • crimsonlady  (12.10.12 14:14:45)
cahilliğim yüzüme vurulmuş oldu. ben seramik-porselen farkından bile bihabermişim :/

  • dento  (12.10.12 14:14:47)
cam varsa cam yoksa porselen kalın ince gibi ayrıma girmem içerikle ilgilenirim. rengi de pe dert etmem. çaya bakarım çay mı diye sonra çaycıya bakarım çaycımı diye

  • kumdan kale  (12.10.12 14:19:19)
Seramik ya da porselen farketmez ama ince olmalı. Kalın bir bardağa konulan çok sıcak içecek o bardağı çatlatabilir ama ince olanı en azından sıcaktan çatlamaz.

Kalın bardakta çok sıcak sıvı, bardağın iç yüzeyinde genleşmeye sebep olurken, kalınlığından dolayı bardağın dış yüzeyi ısınmaz ve genleşmez. Dolayısıyla kalın bardağın sıcaktan çatlama ihtimali ince bardağa göre her zaman fazladır.

Çay hariç. Çay, seramik ya da porselen bardakta içilmez, ince ya da kalın. Bardak cam olacak, demlik porselen.
  • andrey bolkonski  (12.10.12 15:29:05)