neden sadece 2 tane futbol oyunu var ?

kimse cesaret mi edemiyor fifa ile pes'in karşına çıkmaya yoksa para mı yok bu işe ayıracakları ? adam gibi oyun yapmak istesek kaça patlar bize :)

analiz yapiyolar, ben x birim para harcasam su kadar gelir elde edebilir miyim diye. eger edemeyecekse daha karli olan vurdulu kirdili oyun yapiyolar o harcayacaklari x birim parayla.

  • serabetan  (11.10.12 14:15:51)
Bahsettiğin oyunlar hem bütçe olarak hem de profesyonel olarak sadece bir bilgisayar oyunundan çıkıp bir endüstri haline gelmiş şeyler. Düşün ki bir PES oyunu için kaç kişini çalıştığını ve kaç kişinin etkilendiğini. Oyunlar hadi bir şekilde yapılıyor ama bunun pazarlaması, takımlarla anlaşmalar, satışlar, dünya genelindeki bayiler, tanıtımlar vs vs...

Tüm bunları açıkladıktan sonra "kaça patlar" kısmını es geçiyorum :)
  • Rochefort  (11.10.12 14:17:20)
Bir sürü var futbol oyunu ama ben neden bilmiyorum diye sorarsan cevabını alırsın.

  • Adram3lekh_  (11.10.12 14:21:46)
Ubisoft, Pure Football diye bir oyun yaptı. Başarılı olmadı.

2K dan çıkar belki diyorum ama şimdilik bir kıpırdanma yok. Daha çok Amerikan sporlarına yöneliyorlar. Birçok kişi 2K nın basketbol oyununa bakarak beklenti içerisine giriyor ama NHL oyununda EA nın gerisinde kalıyor.
  • iustitia omnibus  (11.10.12 14:22:50)
@adam3lekh neymiş o birsürü futbol oyunu ? pure futbol mu ?

  • fuskiyenin oglu  (11.10.12 14:22:52)
ornegin mobil pazarda alternatifler vardi. konami ve ea'nin reklam pastasi o kadar buyuk ki hepsi ezildi onlarin cikardigi oyunlar karsisinda. daha oyun cikmamisken marketlerde aramalari baslamisti. dusun iste. adam telefon aliyor, hemen fifa veya pes diye aratiyor.

  • entrapmen  (11.10.12 14:23:22)
Çünkü bu işin sadece programcılık ayağı yok.

Lisanslayacaksın mesela takımları kişileri, milyonlarca dolar sadece lisanslama giderlerine harcayacaksın. Sadece takımları değil sahadaki topları bile lisanslayacaksın. Çünkü insanlar sadece süper bir oyun değil süper ve gerçekçi bir oyun oynamak isterler. Hadi süper yaratıcı programcıların ve tasarımcıların var lisans olayını da hallettin ya da etrafından döndün PES'in yaptığı gibi. Bu işin bir de dağıtım kısmı var. Satamadıktan sonra dünyanın en mükemmel oyununu yapsan ne fayda? Ve bu oyunu her sene güncellemek zorundasın. Bi FPS, bi strateji oyunu yaparsın 2 sene idare edersin satışlarla. Ama FIFA 13 dururken kimse PES 2012 almaz mesela.
  • lpgli tosbaga  (11.10.12 14:24:57)
winning eleven vardı sanki bi ara herkesin dilinde

  • eja  (11.10.12 14:30:58)
@fuskiye: İşte ben de ondan bahsediyorum, gördün mü? Artistik yapacağına anlamaya çalış azcık. Ayrıca neden sırf futbol diye soruyorsun ki? Sağına soluna bak neredeyse her yerde var böyle durumlar.

  • Adram3lekh_  (11.10.12 14:31:56)
ya arkadaş ben çok iyi futbol oyunu yapıcam. oynanabilirlik süper olucak. 100 tane stad olucak. 20 tane top olucak. uefa kupası, şampiyonlar ligi olucak.

almanya, ingiltere, ispanya, italya, türkiye, hollanda, portekiz, fransa, brezilya, arjantin liglerindeki takımların lisansını alıcam. her ülkede okullara gidip oyun satmaya çalışacam :) internet üzerinden sürekli reklam yapıcam. barca - real maçında çıplak bi şekilde sahaya giriş yapıp oyunu tanıtıcam.

her hafta online da güncelleme yapılacak. yine de tutmaz mı dünyada ?

online da haftanın birincisine tuttuğu takımın forması hediye hatta :)
  • fuskiyenin oglu  (11.10.12 14:33:22 ~ 14:39:21)
Ben de bigün çok büyük bi adam olucam.

  • Adram3lekh_  (11.10.12 14:35:07)
@eja
winning eleven konami nin di. sonra pes oldu o.

  • enkolaykullaniciadi  (11.10.12 14:35:07)
fifa nın takım kadrosu pes'in 2006 oynanabilirliği ve müthiş online platformu. üstelik sadece 49.99 tl alırmısınız ?

  • fuskiyenin oglu  (11.10.12 14:36:51 ~ 14:38:44)
Sen yap almazsam şerefsizim.

Ama üzerini ört uyuyan adamın üzerine kar yağar derler bizim oralarda
  • lpgli tosbaga  (11.10.12 14:39:00)
görüceksiniz oğlim parayı bulunca yapıcam. fifa'yı pes'i bitiricem. isim lazım bana bide. supper futbol tu tavzınd twenty one olabilir.

www.youtube.com
  • fuskiyenin oglu  (11.10.12 14:40:35 ~ 14:41:48)
alman kalesi var, japon kale var, minyatür kale var, gol atan kale var üstelik neredeyse bedava.

  • hocam fazla egon var mi  (11.10.12 14:49:17)
oyunumun modlarından biriside alman kale. online olarak 9 aylık ya da alman kale oynayabileceksiniz.

  • fuskiyenin oglu  (11.10.12 14:51:30)
online'da ki diğer bir modda. 11 e karşı 7 maçı. 7 kişiyle 20 dakika boyunca savunma yapacaksınız orta sahadan ileriye gitmek yok. sonra 20 dakika siz 11 kişi olup hucüm yapacaksınız.

  • fuskiyenin oglu  (11.10.12 14:58:40)
  • entrapmen  (11.10.12 15:14:52)
@fuskiyenin oglu sadece o oyunu yapmakla olmuyor işte, o pazara sıfırdan giriyosun ve karşında bütün pazarı domine eden iki rakip var. en az 3-4 sene kar etmeden o yatırımları yapmayı göze alacaksın, aynı istikrarı sağlayacaksın ki insanlar tanıyacak oyununu diğerleri kadar güvenecek. sadece oyunun iyi olması ve satması da yetmiyo mesela. insanlar pes'e alışmış, cafeye gidip oynarken insanlara fifa oynatamıyodum geçen sene, boktan pes'i oynamak zorunda kalıyodum. böyle faktörler de fazla.

kick off, world wide soccer falan vardı eskiden ama yok oldu gitti işte. ea'nın pazar stratejilerine dayanamadılar. pes'de düşük bütçeli winning eleven olarak başladı, oyuncu isimleri falan saçma sapan olurdu lisans almadıkları için. arada sırada lisans alıp ISS adıyla çıkardı. oyunun gerçekçiliği ve oynanabilirliliği ünlü etti yıllar içerisinde. PES/Winning Eleven serisi 1996'dan beri piyasada ama sadece fifa'nın yanında duyulması bile kaç yıl aldı, zenginleşip bugünlere gelmesi kaç yıl aldı düşün. şimdi çok daha büyük bir pazar çok daha fazla etki eden iki tane var. yeni bir oyun alıp ortaya koymak pek akıl karı değil. onun yerine ea sportsdan hisse almak veya onlar adına çalışmak falan almak çok daha mantıklı.
  • r_u_h  (11.10.12 15:43:42)