ubuntu 8.10

ide harddiskime ubuntu 8.10 kurdum. ikinci sata harddisk bağlı olmadan, çünkü hata veriyordu. kurulum bitti sata diski tekrar bağladım yine hata veriyor, açılmıyor. V1.10.2(ubuntu 1:1.10.2-1ubuntu6) built-inshell (ash) aynen bu. ne yapabilirim ?
bağlı olmadığında ya da bios tan sata diski disable yapınca açılıyor. var mıdır bir çözümü?

Direkt bir çözüm olmayabilir ama deneme açısından: BIOS'tan disklerin sıralamasını değiştirip açmayı deneyebilirsiniz.

Yani, SATA diski açın. BIOS'a girin kaçıncı disk olarak gözüktüğüne bakın. Olmuyorsa, o sıralamayla oynayın. Belki işe yarayabilir...
  • silhouette  (02.12.08 23:50:25 ~ 23:51:56)
yok denedim. zaten ilk sıraya ubuntu olan seçersem hata veriyor kalıyor soruda yazdığım hatayla birlikte, zaten diğeri satayı seçince windows açılıyor. grub ekranı ile ilgili falan mı sorun acaba ya çözedimedim 2 gündür.

  • cehcho  (02.12.08 23:53:43)
V1.10.2(ubuntu 1:1.10.2-1ubuntu6) built-inshell (ash)

^ Şu verilen hata/mesaj mı?

Benim kastım BOOT sırası değildi tam. BIOSlarda yanlış hatırlamıyorsam disklerin BIOS'a hangi sıradan gösterileceği seçiliyordu. Bundan ayrı Boot sırası da yapılıyor.

Yani boot sırasında CD/DVD 1. sırada olabilir ama. Hard Diskler arasında sizin örnekte IDE veya SATA'dan hangisi 1. Hard Disk hangisi 2. gibi bir bölüm de olmalı gibi geldi bana. Şimdi makineyi de resetlemek istemiyorum :) Aklımda 2 yer var gibi kalmış...

Ama sorun bunla alakalı olmayabilir dediğim gibi. Mesajdan da bir şey anlaşılmıyor ki.
  • silhouette  (03.12.08 00:02:38)
aynen bu hocam yazan.

zaten dediğinizi yaptım boot sırası var bir de ayrıyetten harddisk sırası ile ilgili bir bölüm var. ikisinide karıştırdım. :( olmadı yabancı forumlarda sata ilgili problem olduğu epey konuşulmuş ama epey uzun tartışmışlar çözemedim benimkine benzer hata mesajı ile karşılaşanlar çok olmuş. yine de saolasın pek ümidim kalmadı silecem ubuntuyu.
  • cehcho  (03.12.08 00:08:03 ~ 00:11:10)
Anladım, bir şey diyemiyorum.

Windows içine kurulan bir hali de var:
wubi-installer.org
www.ubuntu.com

~~~~~~

Bir de son bir şey olarak: BIOS'ta SATA disklere ne modda erişeyim gibi bir seçenek vardı. AHCI veya IDE gibi. Eğer bu AHCI ise bunu IDE'ye çekmek belki bir değişiklik yapabilir...
  • silhouette  (03.12.08 00:15:13 ~ 00:19:05)