linux

Dizüstü bilgisayarıma linux kurmak, biraz kurcalamak istiyorum. Hiçbir linux geçmişim yok. Meraktan sadece. Şimdi ben bu bilgisayarın driver'larını nereden bulucam? Var mı bildiğiniz bir site. İlla gugıl'dan girip 234. sayfadaki bir forumdan mı çıkmam gerek?

driver falan yok öyle şeyler genelde linux dağıtımlarında tanıyıp çalıştırıyorlar ama bazı donanımlarda sorun olabiliyor o gibi durumlarda genelde ubuntu ya da debian temelli bir dağıtım ise o forumlarda rahatça sorunu ve çözümü bulabiliyorsunuz.

  • bad motherfucker  (08.10.12 00:36:32)
kurmana bile gerek yok aslında hocam.

iso dosyasını indir unetbootin programı ile usb'ye aktar.

bilgisayarını usb ile başlat.

dene :)
  • cevab veremedi  (08.10.12 00:39:40)
kurcalamak istiyorum diyorsun, driver sıkıntısı çekmezsin, ubuntu yükle.

  • Ryu  (08.10.12 00:39:56)
aynen kurmana gerek yok. madem hic tecruben yok oncelikle biraz karistir. sayet bilinen markanin cok cok eski veya cok cok yeni bir model bilgisayari degilse hic sorunsuz taniyacaktir tum aygitlari. tak calistir sorunsuz calisacaktir...

calismayani da bulursun. once dene, sonra problemleri dusunursun.
  • entrapmen  (08.10.12 00:45:35)
peki ne kurayım? elimin altında hazır pardus ve knoppix var. onlar olur mu? bir de lagu diye bir şey var. o da mı linux.

  • trinitrotoluen  (08.10.12 00:47:38 ~ 00:49:05)
pardus öldü :(
knoppix kurulabilir değildi (çok sene evvel)

ubuntu olabilir ama onda codec'ler direkt gelmiyor.

benim önerim ubuntu tabanlı olan Linux Mint 13 Maya (cinnamon) olur.
  • cevab veremedi  (08.10.12 00:59:18)
pardus 2008.2 var. ölmeden önceki versiyonu olma ihtimali var mı?

  • trinitrotoluen  (08.10.12 01:02:40 ~ 01:03:04)
2011.2 vardı diye anımsıyorum. ama öldü o öldü. gömdük onu. (bir ara canlandırma çabası vardı ama.. sanmıyorum canlanacağını..)

  • cevab veremedi  (08.10.12 01:05:23)
  • cevab veremedi  (08.10.12 01:12:15)
Casper notebok ise kesinlikle deneme.

  • Agnahie  (08.10.12 01:42:08)
yok asus. ubuntu'yu çalıştırdım az önce ama internete bağlanmadı.

  • trinitrotoluen  (08.10.12 01:45:54)
nasıl bağlanmadı?

neler yaptın bağlamak için?
  • cevab veremedi  (08.10.12 01:47:13)
e tanıyor ama bakalım wi-fi açık mıydı? :) şifre ekranı geldi mi örneğin ve şifren'de küçük "ı" ya da "i" var mıydı? türkçe karakter var mıydı? ubuntu ilk açıldığında ingilizce klavye ile açılıyor zira. :)

fn + fonksiyon tuşlarından biri ile wi-fi'ı açman da gerekebilir bu arada. wi-fi led'i yanıyor muydu?
  • cevab veremedi  (08.10.12 01:53:57)
wifi ile bağlanmıyorum ama. kablo ile bağlanmaktayım.

  • trinitrotoluen  (08.10.12 01:55:39)
e çok saçma

alt-f2 (çalıştır ekranı)
gnome-terminal (terminal/konsol/komut istemi)
sudo lshw -html > Desktop/duyuru.html (girilecek olan komut)
yazıp içeriği buraya kopyalar mısın? (masaüstünde Duyuru.html adında bir dosya, firefox ile açabilirsiniz)

(seneler evvel broadcom ile sıkıntı yaşardık ama kalmadı yahu o sorunlar) (son 6 bilgisayarda 1 (bir) driver bile kurmam gerekmedi)
  • cevab veremedi  (08.10.12 01:59:05)
tamam baglandim. aklimdan cikmis, statik ip kullaniyordum. ayari yapinca halloldu. cok tesekkurler.

  • trinitrotoluen  (08.10.12 02:12:08)