İstatistik, üstel dağılım sorusu

Soruyu ekte verdim.. Çözümü hakkında hiçbir fikrim yok. en az 20 tane istatistik kitabı/notu aradım taradım ama temel olmayınca çözemedim. Yardımlarınızı bekliyorum :(

ben cozemedim açıkcası biraz da garip geldi bu soruyu nerden bulduğunu söylermisin

www.facebook.com burada çözüm bulurlar
  • biraneden yaziyorum ben  (06.10.12 03:41:11)
aptal bi sınav sorusu nerden denk geldi bilmiyorum :)) 2 tane daha var aslında aynı bunun gibi poisson-üstel dağılım şeklinde.. birini çözebilsem diğerlerini de çözebileceğime inanıyorum :)

  • accorbite  (06.10.12 03:47:10)
üstel dağılımdan ziyade kuyruk teorisi sorusu bu. m/m/1 gibi sistemleri incelersen onların kapalı form formülleri var ortalama bekleme süresi vs. için.

  • galadnikov  (06.10.12 08:43:58 ~ 08:44:20)
Bu soru istatistik sorusu değil, yöneylem araştırmaları sorusu. yanlış kitaba bakıyorsun...

  • Ceyda  (06.10.12 09:03:51)
galadnikov un dediği gibi bu bir M/M/1 queue. bu tip sistemlerde arrival rate, service rate ve average waiting time(including service time) önemlidir.

sizin durumuzda
arrival rate = saatte 3
service rate = saatte 4

ortalama bekleme süresi ise 1/(service-arrival) = 1 saat=60dk

fakat bu 60 dakika servis süresini de içeriyor, yani esas bekleme süresi 60-15=45 dk.

siz bu 45 dk yı 10 dk ya indirmek istiyorsunuz.

basit denklemler kurarsak(şimdi onları buraya yazamadım kusura bakmayın dört satırlık bir bilinmeyenli denklemler) ve onları yukardaki mantıga göre çözersek

service rate saatte 6 olursa (yani cevap A)
1/(6-3) = 1/3 = 20 dk

20-10=10 dk bekleme süresi olmuş olur.

biraz karışık anlattım ama tüm olay şu denklemde
T=1/(service rate- arrival rate)
  • meteonur  (06.10.12 13:57:45)
yani cevap A demişsin ama 6 demişin :S 6 B seçeneğinde ama cevap 5. :S

  • accorbite  (07.10.12 23:23:27)
@accorbite

service rate 6 olsun dedim. service rate in 6 olması demek saatte 6 kişiye bakılması, bu da ortalama bakım süresini 10 dakika yapar. şu anki ortalama bakım süresi 15, bunu 5 dakika kısaltırsak 10 olur, dolayısıyla service rate 6 olur. yani cevap A :)
  • meteonur  (08.10.12 18:26:18 ~ 18:28:57)