ADSL Kota Aşımı

aylık 29 YTL olan paketi aldım ama üye olduğumdan beri hiç 29 YTL ile kurtulamadım ellerinden:( bu ay 40 YTL gelmiş fatura, 990 MB kota aşımı varmış. Ya film indirmem, bütün gün zaten işteyim, modemim de kullanmadığım süre boyunca hep kapalıdır. Ne yapıyorum da kotayı aşıyorum anlamadım?! Modemin modelinden filan da olabilir dediler, doğru mudur? Bi tek Limewire'dan şarkı indiriyorum o kadar. Ayda ortalama kaç şarkı indirmekle kota bu kadar aşılır ki yaa??? Bi aydınlatır mısınız bu kota aşımı konusunda beni, yoksa deli oluciiiim:) Bi de "çıplak ADSL" diye bir şey gelicekmiş 2009'da, o kadar çabuk yürürlüğe girer mi acaba bu iş?

modeme sifre koyabildiginize emin misiniz? sadece sarki indirmekle asilmaz zira.

  • la traviata  (30.11.08 20:02:17)
bir şarkının boyutunu ortalama olarak 3 mb alırsak 4990 mb'a ulaşmak için yaklaşık 1660 tane şarkı indirmeniz lazım ki imkansız gibi birşey.

  • cumingsoon  (30.11.08 20:04:33)
@stillsoon; Ayda diil 1600, 160 şarkı bile indirmiyorumdur:)
Nasıl olabilir peki böyle bir şey?
@la traviata; modem şifreli evet. Hatta geçen gün şifreyi unutmuştum, bulana kadar canım çıktı. Ayrıca modem bütün gün kapalı, şifreli olmasa da başkaları kullanamazdı ki gün içinde.
Neden oluyor, nasıl oluyor bi akıl verin banaaa
  • think martini  (30.11.08 20:13:15 ~ 20:29:13)
ben sadece matematik yaptım. "Ayda ortalama kaç şarkı indirmekle kota bu kadar aşılır ki yaa???" diye sorduğunuz için basit bi matematik hesabı. yani anlatmaya çalıştığım şey sadece şarkı indirmekle kota aşılmaz, aşılamaz.

  • cumingsoon  (30.11.08 20:18:43)
walla hocam ben de simdiye kadar hic 4 gb kullanmadim. mutlaka 200, 300, veya 700 mb falan asiyoruz. zaten her kisiden 2 milyon toplasa, 300-500binden 600000-1000000 lira yapar. tey teeey.

  • osuruklu  (30.11.08 21:00:48)
@vennus
telekom o tür programlar biraz eksik gösterir şu şu nedenden diyordu, ona da dikkat edilmeli.

  • sanal uyku  (30.11.08 22:04:50)
bi firewall kurun. sizin bilginiz dışında bazı programlar veri alış verişi yapıyor olabilir.

  • cruor  (30.11.08 22:34:59)
youtube yada oyun sitelerine falan (java uygulamalı) giriyorsanız onlarda çok etkiler.1 ay boyunca sadece youtube'a girerek kota geçilebileceğini ben yaşadım açıkcası..

  • isott  (30.11.08 22:46:26)
bende netlimiter programı var..baktım bende zamanında kota yı aşıyor ve buna akıl sır erdiremiyordum sonra bu programı yükledim..ve baktım ki bi kere youtube, google earth yüksek çözünürlüklü fotolar,msnde açtığın o an için düşünemediğn webcam görüntüleri, gereksiz yere yüklenen windows update leri.bunlar inanılmaz kotayı uçuruyor..

  • copy paste  (30.11.08 23:32:49)
port kontrolu yaptır bide bazen başkasının kontörleri de senden atabilior telekom a basvurursusan sanırım işini çözerler

  • ufuq  (01.12.08 08:14:06 ~ 08:14:59)
Öncelikle cevaplar için teşekkürler.
Youtube'a pek girmem, online oyun filan da oynamam. Bütün gün zaten ofiste bilgisayar başındayım, akşam evde sadece maillerime bakıyorum, sozluğe filan göz atıyorum, bazen şarkı indiriyorum bi de msn açık o kadar. Yani kotayı aşıcak bir şeyler yapmadığım kesin.
@ufuq; en güzeli Telekom'a başvurmak ve derdimi onlara anlatmak olacak galiba. Kazıklanıyoruz mütemadiyen, nasıl çözerler, çözmek isterler mi bilmem ama bir şeyler yapmam şart oldu:)
  • think martini  (01.12.08 10:06:32)