uykudan korkuyla uyanmak

ruh sağlığıyla ilgili mi acaba diye düşündüğümden medikalde soruyorum. uykuya daldığım sırada korkunç bir görüntü geliyor gözümün önüne ve sıçrayarak uyanıyorum. bu görüntü genelde ya benim kullandığım araçla kaza yapmam, bir yere toslamam ya da birini ezmem.. ya da çok korkunç koca suratlı bir köpeğin tam suratıma havlaması oluyor. rüya gibi değil ama, çok anlık ve aşırı gerçekçi.

bir arkadaşım aklımda çözemediğim sorunlar olabileceğini, muhtemelen bu sebeple böyle vision'lar gördüğümü söyledi.
ve evet, bu aralar çok sık oluyor.

bazen bana da oluyor öyle.
ben de olayın kaygıyla ilgili olduğunu duymuştum. stres, yorgunluk, aşırı kahve tüketimi vs de olabilir.

  • hocam fazla egon var mi  (04.10.12 20:16:47)
sabaha karşı olsaydı çişin olduğu için diyecektim. ya tabancayla vuruluyorum, ya kulağımı güvercin ısırıyor, ya da köprüden düşüyorum falan.

ama yattıktan 5 dakika sonra falan olan şeyler, daha önce düzensiz uyuduğum için bana da oluyordu. uyku apnesi diyorlarmış.
  • osuruklu  (04.10.12 20:35:10)
Uyku apnesi denilen illet buna neden olabilir. Uykunuzda nefes darlığı yaşıyorsanız, vücudunuz bunu size rüyalarınızda gayet korkunç kabuslar olarak yansıtabilir. Bence kendinizi uyurken izlemesini isteyin yakınlarınızdan. Eğer gerçekten de nefes tıkanması kaynaklı bir problemse, mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurun. Aynı durumları ben de yaşadım uzunca süre, yapısından kaynaklanan nedenle boğazımda şişik vaziyette olan bademciklerim ben uyurken nefes almamı engelliyormuş meğer. Geceleri 4-5 kez nefes nefese(sanki yeni koşudan gelmişim gibi) uyanıyordum ve bunların ciddi bir bölümü kabusla son bulan uykular oluyordu. Ameliyat oldum ve bademciklerimi aldırdım. şimdi kuş gibi hafif ve deliksiz uyuyorum. Geçmiş olsun şimdiden.

  • trawmatolog  (05.10.12 02:05:30)