Yan flüt çalan bir bakabilir mi?

üflediğim zaman güçlü bir ses çıkıyor ama kesinlikle nota çıkmıyor neye basarsam basayım hep aynı ses.
biraz zorlayınca blok flüt çalar gibi 1 2 nota çıkıyor ama ses blok flüt sesi gibi işte.
internette de nasıl çalınır, nasıl üflenir doğru düzgün bir anlatım bulamadım.

uzman tv den izledin mi hiç?
www.uzmantv.com

  • calysto  (04.10.12 10:23:06 ~ 10:24:35)
bir donem ucundan denemis biri olarak sunlari soyleyebilirim: dudaginizi yanlara dogru geriyorsunuz ve nefesinizi gergin olan dudaklarinizin arasindaki kucuk bir bosluktan vermeye calisiyorsunuz (dudaklarinizi kapatmaya calisiyormussunuz da aradan hava kaciriyormus gibi). ince yatay bir yariktan basincli bir hava cikisi olacak yani. fludu yere tam paralel tutmalisiniz (aynayla denemek faydali). flutteki ufleme deligini de belli bir acida (hafif one dogru) egerek ufleyin, deneyin, havayla deligin bulustugu ve sesi olusturdugu noktayi bulmak icin bol bol ufleyin.
ben bir kitap edinmistim flutle ilgili, giris bolumunde uflemeyle ilgili aciklamalar vardi. bir kitap edinmek faydali olacaktir.

  • freefroglet  (04.10.12 10:28:42)
bir hocadan öğrenirken flütü birleştirmeden sadece üfleme çalışırsın 1 ay.
üfleme flütün temeli. onu çözdükten sonra nota basmak fln zaten kolay.
dahası flütte farklı oktavlarda ve farklı notalarda farklı şekilde üflemen gerek. dudaklarının şekli, boğazının dilinin alacağı şekil, üfleme hızın vs değişir hep.
bence internette aranmak yerine git düzgün bir hocadan birkaç ay ders al.
ki o zaman bile kaliteli bir flütle çalışmıyorsan üflemenin oturması 1 yılı bulur.
  • goldentitan  (04.10.12 10:36:57 ~ 10:37:44)
bence de önce bir uzmandan ders al.diyafram çalışman gerek.güzel ses;nefesini kullanmanla dogru orantılı sonuçta.

  • artemiss  (04.10.12 10:48:15)
@calysto, izledim de istediğim bildi yok orada malesef.
@free, dediğin gibi dudağımı gerdiğimde bi nebze daha alakalı bir ses tonu çıktı ama yine de çok zor
@golden, flüt arhey marka. babam bunun çok kaliteli bir şey olduğunu söylüyor. kendisi eline her aldığı enstrümanı çalabiliyor ama bana gelince tık yok. gösterdiği yapıyorum olmuyor. ders almam şu an için mümkün değil bu nedenle internete başvuruyorum :(
  • neira  (04.10.12 10:57:16)
Ambuşur denen dudak koyma kısmına alt dudağını yerleştir. yalnızca alt dudağını ger (yani gülümser gibi olma) ve 45 derecelik bi açıyla karşı duvara üflemeye çalış. Anlatması çok zormuş ya

  • marisa  (04.10.12 14:19:52)
ben flütte sorun var sandım sanırım uygun pozisyonda yerleştirmedin dudağını, anladım. kolay gelsin :)

  • calysto  (04.10.12 16:05:29)