sinema konusunda bilgilenmek?

yönetmenler, filmleri, senaristler şunlar bunlar. nasıl bir yöntemle öğrenebilirim.

hangi sitelerin faydası olur? nereden başlamalı?

hemen her tür filmi severim de oyuncuların, yönetmenlerin, vs isimlerini aklımda tutamıyorum.

imdb

  • witt  (03.10.12 21:39:38)
filimadamı

  • witt  (03.10.12 21:42:08)
mubi yi takip et. film festivallerini takip et. bu bölümlerde okuyan arkadaşların tanıdıkların varsa bilgi paylaşımında bulun. bir de bu konuda çok konferans, söyleşi vs. yapılır onları takip et onlara katıl.

  • zlatan1937  (03.10.12 21:42:23 ~ 21:42:43)
Şu kitabı ve türevlerini öneriyorum:
Acelesi Olanlar İçin 99 Klasik Film/ Kolektif/ Say Yayınları/ 2012

Şu tür sitelerde liste tutun:
www.rottentomatoes.com
www.filmadami.com
getglue.com/

vikipedi'den bloglardan vs türlerine, yönetmenlerine göre sıralama yapın. Araştırın bolca.

Bilgi yarışmalarının sinema bölümlerinde takılın, yarışın. Dolu sitede tonla soru var. İllaki bazıları aklınızda kalır.
  • kırmızıkalem  (03.10.12 21:44:53)
boğaziçi üniversitesine yakınsan mithat alam film merkezine üye ol. orda takıl. altyazı dergisi de alabilirsin.

  • yilan hikayesindeki kotu adam kursat  (03.10.12 21:46:28)
Ben de senin gibiyim aslında. Eskiden izlediğim filmleri hiç araştırmazdım, böyle haldır haldır izler yönetmeni kimmiş, oyuncuları neymiş vs bakmazdım. Ama artık izlediğim her filmin bu tarz temel bilgilerine (yönetmen, yapım yılı vs) izlemeden önce ve izledikten sonra üç dört defa bakıyorum aklımda kalması için. Bir de yönetmen yönetmen gitmek faydalı oluyor. Filmler arasındaki benzerlikleri görüp bu şunun filmi demeyi öğreniyorsun.
Ha tabi bir de bunları bir iki filmle değil hayvanlar gibi çok film izleyerek yapmalısın.

  • buff  (03.10.12 21:53:02 ~ 22:29:29)
altyazı dergisine abone ol.

  • merhum  (04.10.12 09:24:28)