Bilgisayar IP ile ilgili soru

selam gençler
öğrenci yurdunda kalıyorum ve yurt müdürü geçen bi program kullandığını ve kim ne kadar dosya indirmiş bunu IP lerle görebildiğini söyledi.kağıda baktık düzenli şekilde bütün pcler ip adresleriyle birlikte sıralanmış.bu iplerden bilgisayarın hangi odada olduğunu anlayabildiğini söylüo.
Anlamadığım şey ip her bilgisayar açılışında değişmiyor mu?ağda boş olan ip yi almıyor muyuz?sonuçta sadece wireless internet daha kapsamlı bir ağ oluşumu yok bu adamın bir pc den bu kadar emin olması için MAC adresini bilmesi gerekmiyo mu?yoksa o programın bir özelliğiyle her bilgisayar ilk aldığı ip ile mi internete bağlanıyor?

konunun uzmanı olduğumu söyleyemem ama bilgisayar modeme bağlandığında mac adresi de modemde görünüyor zaten. her mac'e de bir ip ataması yapabiliyor olmak zor olmasa gerek. kaldı ki ip'den görmese bile dediğim gibi mac adresiniz modem tarafından bilindiği için her mac için ayrı bir izleme sistemi olabilir.
yalnız wireless olduğu için hangi ip'nin hangi odada olduğu sallama gibi.

edit: tabi Raymond'ın dediği gibi size kullanıcı adı ve şifre verildiyse görebilmesi gayet rahat olur.
  • sanal uyku  (01.10.12 22:46:02 ~ 22:52:28)
Bir ip adresinin hangi odada olduğunu anlayamaz. Size verdiği kullanıcı adı\şifresiyle hangi ipten giriş yapıldığını anlar ve o kullanıcı adının hangi odada olduğunu bildiğinden bunu söyler. Bunu da müdür değil, o sistemi kuranların sattığı bir yazılım yapar.

Bilgisayar her açıldığında ip adresi değişmez. Belli bir expire süresi vardır ve o süre sonunda değişebilir ama bu o bilgiye ulaşmalarını engellemez.
  • Raymond  (01.10.12 22:47:24)
yurtta sabit ip olabilir.

  • heritage  (01.10.12 22:50:21)
Raymond
kullanıcı adı yok direk şifre bildiğin wirelessa bağlanıyoruz.kastettiğim şey ip adresim 77 mesela şuanda.program benden bilgi aldığında beni listeye 77 olarak kaydetti.bi gün sonra tekrar baktığında beni tekrar 77 ile mi görüyor?öle ise bu olayı nasıl sağlıyor?
heritage
kolay bişey mi onu yapmak?yurt veya kullanıcı açısından avantaj dezavantajı var mı?
  • amusan  (01.10.12 23:10:52)
Size ait hesap bilgileri yoksa sizi heritage'ın dediği gibi sabitlemiş olabilirler.

Bunu anlamanın yolu ip adresinizi elle değiştirmek.
blog.mclaughlinsoftware.com
İp adresinizi mesela 226 yapın, internete girmeyi deneyin. Böylece yakalanmazsınız.

NOT: Eğer bir sıkıntı çıktığında o MAC adresinin normalde 77 için verilmiş olması gerektiğiyle ilgili bir listeleri varsa (-static arp record- ki sanmıyorum ki kafaları o kadar çalışsın) sizi mac adresinden yine bulabilirler.
  • Raymond  (01.10.12 23:15:19)
ok teşekkürler

  • amusan  (01.10.12 23:22:40)
Birde şöyle bir durum varki , sizin bilgisayarlar odalarda sabit değilse yani kendi dizüstü bilgisayarınızı kullanıyorsanız hangi mac adresinin kime ait olduğunu bilemezler. Tabi sizden bilgisayarı isteyip bişey bakıcaz falan diyip liste oluşturmadılarsa. Yani mac adresinden anaa ahmet bu diyemezler ama bilgisayar adın gözükür ismin falansa onu değiştir bence.

  • layer26  (02.10.12 00:13:40)
her türlü tespit edebilirler. dendiği gibi, ip değişirse mac adresin sabit, mac adresinden bulurlar. mac adresini değiştirebilirsin, bu sefer bilgisayar adından bulunur. bilgisayar adını değiştirirsin, bilmemnereden, baktılar hiç olmadı, girerler raporlama kısmına, girdiğin sitelerden tahmin etmeye çalışırlar.

  • roket adam  (02.10.12 01:25:58)
5651 no lu yasa gereği bir domain yapısı ya da stabuck gibi telefon->sms olayı ile sistemi loglamak zorundalar. Söylediğiniz durumda tek yapabilecekleri hostname'inizden kim olduğunu tahmin etmek gibi görünüyor. Normal şartlarda yapmaları gereken dhcp'den statik olarak ip verip bunları mac ile ilişkilendirmek ve logları saklamak

  • ned flanders  (02.10.12 09:19:32)