AutoCad 3DS Max SketchUp ZBrush Maya Rhino....

hocam şimdi az önce bi duyuru gördüm de aklıma takıldı.

atıyorum 3DSmax bilen eleman arıyorlar ya. ne yapıyor bu adamlar?

Misal Solid Materyal çiziyor, çizimi makineye veriyorlar gibi. onu biliyorum.

Mühendislerin Mimarların programları var belli başlı. bir de bu yazdıklarım gibi tam olarak ne iş yaptığı bilinmeyen programlar var.

Bi adam neden 3DS Max ya da Zbrush öğrenme ihtiyacı hissederki?

"Bu öğrendiklerimiz gerçek hayatta ne işimize yarayacak?" türünden programlar gibi geliyor bana.

bumudur yani; mimar programıyla binayı çizer, atıyorum "autocad architecture" programında render yapılır. sonra 3DS Max bilen eleman aranır bulunur. çizilen binaların arasında 2 tur atan bi CD hazırlatılır. satış ofisindeki LCD tv ye video şeklinde binaların görüntüsü verilir.

en.wikipedia.org
wiki.answers.com

onun dışında reklam filmleri veya kısa animasyonlar için de kullanılıyor
  • mayeskuel  (30.09.12 10:20:56)
tv jenerikleri
reklam filmleri
basılı reklamlar (ürünün fotoğrafını çekmek yerine modelini kullanmak)
film efektleri
3d animasyon çizgi filmler
  • nop  (30.09.12 10:33:36)
mimarlikta olani tam olarak öyle olmuyor. autocad daha cok 2 boyutlu teknik cizime elverisli bir program. architecture'i olsun, revit'i olsun 3 boyutlu modelleme yapmak daha zahmetli ya da modelledin diyelim render'i yetersiz gelebiliyor. modeli yine baska bir render programina atiyorsun...
bu asamada 3dsmax veya maya veya rhino veya cinema4d gibi programlar giriyor devreye. 2 boyutlu cizimi bu programlarda ücüncü boyuta cekiyorsun.cünkü bunlar modellemeye daha elverisli, daha esnek, daha gercekci sonuclar veriyor. renderi da yine bunlardan biriyle yapiyorsun.

  • flmng  (30.09.12 10:51:38)