devlet amirini şikayet etmek

saat 10:00'dan önce işe gelmeyen bir mülki idare amiri var. personel girişlerinde kendisinden almamız gereken kaşe ve imzayı zamanında(sabah erkenden) alamadığımız için personeli dışarıda bekletmek zorunda kalıyor, çalıştıramıyoruz. artık iyice can sıkmaya başladı ve ben şikayetçi olmak istiyorum hakkında.

istanbul valiliğine bağlı kendisi. valiliğe şikayet maili mi atsam? devlet memuru, amirini şikayet etmenin bir prosedürü var mıdır?

Şikayetler söz veya yazı ile en yakın amirden başlanarak silsile yolu ile ve şikayet edilen amirler atlanarak yapılır. Yazılı şikayetler maksadı en iyi ifade edecek şekilde ve mevzuat hükümleri ne uygun olarak yazılan bir dilekçe ile yapılır. Dilekçede tespit edilen eksiklikler ile suç teşkil etmeyen usulsüzlüklerin giderilmesi şikayeti kabul eden amirlerce sağlanır. (Örnek: 1). Sözlü şikayetlerde de bu esaslara uyulur. Sözlü olarak yapılan şikayetler, şikayeti yapanın istemi halinde yapıldıkları anda şikayetçi ile şikayeti kabul eden amir tarafından birlikte imzalanan bir tutanakla tespit olunur ve iki tarafa verilir. Amir de şikayetin tutanağa geçirilmesini isteyebilir. Şikayetçi tutanak düzenlenmesinden kaçınırsa şikayet yapılmamış sayılır.

Silsile yolu önemli oldukça. Göz ardı edilmesinde soruşturma şikayet edene açılır :)
  • neverending nightmare  (28.09.12 23:54:45)
"Devlet Memurlarının Şikayet ve Müracaatları Hakkında Yönetmelik" var, www.mevzuat.gov.tr adresinde ismini yazarsanız çıkar.

neverending'in de dediği silsile olayı sözkonusu, demek ki bahsettiğiniz mülki amirin bir üstüne şikayet etmeniz lazım. Şunu da söyleyeyim, isimsiz imzasız dilekçeler de genelde dikkate alınıyor, o nedenle en üst makama da şikayet edilebilir ama inandırıcı bulunması daha zor olur.
  • firez  (29.09.12 00:31:48)