odamı boyatıcam, renk yardımı?

arkadaşlar, odamı boyatıcam. mobilyalarım ağırlıklı olarak şu renk(git: www.tepehome.com.tr). yerler de bunun biraz sarıya kaçan tonunda parke.

pazartesi günü usta gelicek, o gelmeden katalogdan bakıp renk seçmem gerekiyor, ona göre boya getirecek. ancak katalogdan bakmakla karar veremiyorum. üzerinize afiyet hasta yatıyor olduğumdan, dışarı çıkıp inceleyemiyorum da. şimdi moda olan yok mum ışığı, yok ay ışığı gibi sarıya dönük beyaz tonları yerine (mobilyaları ve yeri düşününce iyice boğacak çünkü) griye gönük bir bej falan bakayım diyorum. ne dersiniz? benim mobilyalara kontrast ne renk güzel olur? boyatıp da, geniş alanda duruşunu bildiğiniz/beğendiğiniz bir renk var mı acaba? (git: www.polisan.com.tr)

gök mavi.
için açılsın.

  • QwertyKlavye  (28.09.12 18:40:39)
bej kategorisinden: kumsal beji, roma beyazı, açık fildişi,

  • 9kuyruklukedi  (28.09.12 18:43:50)
bence hafif/soluk bir tarçın tonu iyi gidebilir. çok soluk renkler, birazcık odanın rengini ısıtır.

  • fauxhumanitas  (28.09.12 18:46:56)
filliboya.com.tr!prettyPhoto[ajax]/0/
bal buğu, açık somon ve somon bence bu üçü çok hoş.( en baştaki su bazlı olanların içinde vardı bunlar.)

  • crimsonlady  (28.09.12 18:49:16 ~ 18:50:23)
açık renklerin mekanı genişlettiğini de hatırlatarak;
açık ton şampanya rengi, beje dönük.
kesinlikle çok ferahlatıcı.
  • holy diver  (28.09.12 18:51:37)
@qwerty, mavi ve yeşil çok soğuk kaçar gibi geldi.
@9kuyruklukedi, ben de roma'yı beğendim gibi şimdilik.

@fauxhumanitas, tarçının soluğu sarımsı mı oluyor? bir de 2. cümleyi anlamadım valla.
  • manuel mandalina  (28.09.12 18:54:00)
@crimsonlady, bal buğu mobilyaların rengine yakın, boğar diye düşündüm.
şu anda da somon zaten, geniş alana uygulanmışı bayaa kötü diyebilirim.

  • manuel mandalina  (28.09.12 18:58:34)
Düz beyaz bence en güzeli. Mavidir somondur falan olmaz bu mobilyalarla. Ya çok koyu bordo gibi bir renk olur ya da çok açık kirli beyaz gibi.

  • buff  (28.09.12 19:11:22)
buff+1 düz beyaz veya kırık beyaz dedikleri türden beyaza yakın bir renk.

  • april12th  (28.09.12 21:57:39)
Dostum, boya güzeldir lakin bir duvarına boyadığın renge yakın tonlarda bir duvar kağıdı da düşünebilirsin, bence tek renk komple odayı boyamak yerine bir duvarda duvar kağıdı kullanıp diğer duvarları boyamak daha güzel sonuç verebilir.

  • mehmet lutfi  (28.09.12 23:40:42)
@mehmet lutfi, hocam evde rutubet sorunu mevcut olduğundan kağıt bir seçenek değil malesef.

  • manuel mandalina  (29.09.12 00:27:45)
o zaman tamamen zıt renkler önerimle gelirim bende. mesela koyu vişne çürüğü veya lacivert olabilir.

  • crimsonlady  (29.09.12 00:35:40)
açık renk demiştim :)

  • manuel mandalina  (29.09.12 18:19:33)
hayır tarçının açığı sarımsı olmuyor.
ikinci cümlenin meali: duyuruda işaret ettiğin renkler saturasyonu/doygunlugu düşük, solgun renkler. ondan dolayı daha kırmızılı ama çok da cart olmayan bir renk canlandırır diye düşünüyorum.
hafif bir tarçın rengi güzel olur.

demeye çalıştığım renk bu linktekinin daha azıcık soluğu: www.duvarrenkleri.com
ya da buradaki ilk skalada da yeni yavruağzı rengi ile malta arası bir renk diyebiliriz (buradaki somon kadar beyazlı-açık değil): www.bilgiyuvasi.com
  • fauxhumanitas  (30.09.12 04:30:58)
pastel pembe yeni boyattım çok güzel renk.
bu aralar keten renk çok modaymış.
filli boyadan boyattık.
ama pastel pembe hoşuma gitti benim.
  • Alt4y  (10.06.16 11:40:57 ~ 11:41:20)