Bu bir hastalık mıdır?

Merhaba ahali,

Ailemin büyüklerinde(ananem, teyzem,dedem vs.) şöyle bir durum gözlemledim:

Diyelim ki beni çağıracaklar, ancak benim ismimden önce diğer torunları-kuzenleri sayıyorlar tek tek. Mesela Cenk diyecekler ama bana gelinceye kadar "deniz, merve, ahmet amaaan cenk" diyorlar en sonunda.

Beyin yorgunluğuyla bir alakası var mıdır bu durumun yoksa alzheimer riskinin bir ön göstergesi midir?

alzheimer ile alakasi oldugunu zannetmiyorum.

bunama belirtisi desen hadi bir nebze.
  • entrapmen  (25.09.12 12:46:04)
benimkilerde de oluyor bazen.
ailede alzheimer falan yok.
bunu yapan aile büyüklerimin başka bir sağlık sorunları falan da yok.
sanırım yaşla birlikte beyindeki performans düşüşüne bağlı olabilir.
ya da kafa karışıklığı.
  • blatta hiberna  (25.09.12 12:47:44)
dillerine öyle daha kolay da geliyo olabilir.Mesela veli ali denmez genelde ali veli denir yada hayriye-fatma-ayşe & ayşe-atma-hayriye yani anlatabilmişimdir umarım :)

  • memnun1  (25.09.12 12:54:51)
ohooo bizim tum aile oyle ama herkes gayet domuz gibi saglikli:)

  • 65 derece  (25.09.12 12:58:54)
Bir tanıdığım küçük kızını "öz makbule" diye çağırıyor, kız da sürekli "öz değil sadece makbule" diyor. Burdaki öz , büyük kızın adı olan "özlem"den geliyor.

Normaldir.
  • 44  (25.09.12 13:03:42)
bizimkilerde de sık sık oluyor.

  • historien  (25.09.12 13:18:09)
en son çağırdıklarına dilleri alışıyor, ondandır. hastalık değil yani. abartılacak bir durum da değil. hemen hemen her evde oluyordur.

  • oinone pe  (25.09.12 13:24:34 ~ 13:25:30)
- hepinizi sevip bir tuttukları için bilinçsiz olarak bunu yapıyorlar ya da dikkat dağınıklıkları var,
- b12 vitamini eksiklikleri olabilir,
- yüksek tansiyon olabilir
  • 9kuyruklukedi  (25.09.12 14:07:30 ~ 14:07:55)
Öyle olmayan aile büyüğü görmedim açıkçası.

  • cereal killer  (25.09.12 14:09:56)
yok bişey yok sakin, hemen o prospektüsü yavaşça yere bırak.

len oluversin o kadarcık nolucak. bana da yapıyolar, annem bana gelene kadar bütün kardeşlerini sayıyor neredeyse.
  • gkhncnzdgn  (25.09.12 14:22:30)
benim babam bile böyle. takma :D

  • herbivor  (25.09.12 14:49:35)
ben bunu anne ve babamla yaşıyorum. tek sebebi gözden uzak olan gönülden de dilden de uzak olur.

  • ziggypop  (25.09.12 15:08:35)
valla ben simdiye kadar ilk benim ismimin soylendigini hic gormedim :)

varsa yoksa 4-5 senede bir gordukleri diger kuzenlerim.

kendi neslimin en kucuguyum, ondan oluyor olabilir.
  • osuruklu  (25.09.12 15:15:02)