google, microsoft gibi yerlerde çalışmak

yıllardır bilgisayar ile ilgileniyorum. hayatımın en büyük aşkı ne diye sorarlarsa, ki eminim sorarsınız. hiç düşünmeden bilgisayar derim. öyle böyle değil cidden çok seviyorum. hayatımın geri kalanını da bu yönde kendimi geliştirerek ve birşeyler yaratarak geçirmek istiyorum.

şimdi sorum şu

google, microsoft, facebook yada ne biliyim yemeksepeti, nokta vd gibi yerlerde çalışabilmek için tam olarak napmak lazım?

neler yapıyosun?

elimden geldiğince php, css, html, html5, tasarım(çok iyi değil) ve wordpress konusunda çok geliştirdim. ama bu orası için yeterli değil biliyorum. ama öğrenme azmim bayağı yüksek. normalde 1 yılda öğrenilebilecek bir yazılım vs 3 ay gibi bir sürede öğrenebilirim. bilgiye açım. o tarz yerlere ayak uyduracak kapasitede ve medeniyette olduğumu düşünüyorum.

not: dersleri hiç bir zaman sevmedim. o yüzden ilgili bir bölüm okuyamadım. okusaydım iyi olurdu.

bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar özelden yazabilirlerse çok memnun olurum.

bilgisayar muhendisi veya cok cok saglam programlama (c++, c#) bilmen gerekiyor. mulakatlari gecmen cok zor, bunun icin en iyisi seattle'a tasinip microsoft'a eleman saglayan sirketlere girmek oradan da microsoft'ta kendini gosterip microsoft'a gecmek. ama bu da oldukca zor. green kart sart.

kendini gostermek icin cok saglam bir proje yaparsin, insanlarin kullandigi performans sorunlarini cozdugun vs bir yer. bunu mulakatta elle tutulur bir ornek olarak sunarsin, adamlar seni ona gore hmm bunu yaptiysa bizde de calisir diye alir.

mulakatlara giren biri olarak soylemeliyim ki Microsoft Amerika'ya mulakata ben muhendisim diye gelen ama bir bucket sort'un ne oldugunu bilmeyen adamlar var.
  • compumaster  (23.09.12 20:49:33)
bence önce ne yapmak istediğine karar ver.
yemeksepetiyle google'ı veya microsoft'u aynı kefeye koyuyorsan baştan kaybediyorsun çünkü.

  • etna  (23.09.12 21:28:30)