gazetede yazı yazanları kim neye göre seçiyor

edit:(git: 482416)'deki şekilde sormak daha doğru oldu

bugün hurriyet gazetesinin ekinde yazmış erdal kaplanseren diye biri, telekız devri bitti bilmem ne diye(www.hurriyet.com.tr), eskort kişi de ekşi sözlük yazarıymış güya, hemen sözlükte de patladı bu konu. çok merak ettiğim konu şu erdal kaplanseren'e bu gazetede istediğini yazabilme hakkını kim verdi, nasıl oluyor da gündem belirleyebilme imkanına sahip oldu, gazeteci olabilmesi için genel olarak gazeteci olabilmek için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor? açıyorsunuz milliyet gazetesinin internet sitesini şehit haberlerini üstte flaş diye veriyor altta bilmem kimin galerisi var, bu nasıl iştir, kimler neye göre gazeteci oluyor?

edit: sizce medyada kişiler nasıl seçilmeli, dünyada bunun örnekleri var mı, hassas konu çünkü sansüre de sebep olabilir, ama medya sorumsuzca hareket ederse bu da sıkıntıya sebep olur

@divit: medya kamusal bir alandır, hele hele internet çağında tam anlamıyla böyledir, adres bar'a yaz adresi gir. elbette kendini okutuyor diye alıyorlar haklısın da bu doğru ve yeterli bir kriter mi? sadece buna göre seçiliyorlarsa medyanın saygınlığı kalır mı? sana sormuyorum bunu genel olarak soruyorum. sadece okutmak için haber yaparsan başka kritere dikkat etmezsen dikkat etmen kriterleri kontrol etme işini kim yapsın

  • fishbone  (23.09.12 13:52:57 ~ 13:53:19)
sorduğum soruyu değiştirdim hacı(git: 482416)

  • fishbone  (23.09.12 14:30:24)
ya benim de geçen hurriyet gazetesinde pek uzun olmayan bi yazım çıktı. bikaç hafta önce görüşmüştük gazeteciyle. gazete çıkmadan önce ne haber verdi ne bişey, benden yazıyı aldıktan sonra pat diye kesti mailleri. önce internet sitesinde biri görmüş yazımı, uyardı falan, sevindim dedim en azından yayınladılar. 4 gün sonra başka biri "geçen seninle aynı isimde birinin yazısını okudum gazetede" dedi, meğer gazeteye bile yazmış adam. şimdi bulamıyorum gazeteyi.
ordaki eskort kişisi de asıl roportajda daha fazla detay ve daha yumuşak ifadeler kullanmış aslında ama işte benim masum, üniversite konulu yazımda bile tıraşlamalar var. kısaltıp keskinleştiriyorlar sırf okunsun diye. sırf o gazeteciye özgün bir durum değil, sanırım sektör böyle işliyor. çok çirkin. ulan gazeteye çıkıyorum haberim yok resmen, arşivleyemedim gazeteyi. çocuklarıma anlatsam inanmicaklar.

  • hjarteblod  (23.09.12 14:53:47)