Sosyal Haklar / Yargıtay Kararı / Emeklilik Tazminatı

Merhaba Frigyalılar,
kısa kesiyorum: babam 1981-1983 yılları arasında kamu'ya bağlı bir fabrikada çalışmış 1983'te oradan istifa ederek bir gün sonra başka bir kamu kuruluşunda işe başlamış. malum istifa ettiği için tazminat almamış. 2. ve son iş yerinden 2011'de emekli oldu. emekli olduğu zaman aldığı emekli tazminatı 1983-2012 çalışma dönemi için verilmişti. fakat 2004-2005 (veya benzeri yıllarda) çıkan yargıtay kararı ile ilgili istifa ile ayrıldığı işyerinden de hak ettiği tazminat ücretini alabileceği hakkında duyumlar aldım. hatta bu haklarla alanlar da gördüm. lakin hiçbirinde veya sendika avukatlarında (ki avukat da pek bizi sallamadı) bu yargıtay kararıyla ilgili bir bilgi yok...

sizden isteğim bunla ilgili bir bilginiz varsa, bu yargıtay kararını nasıl bulurum, numarası vs.si nedir, nelerdir???

teşekkürler..

eğer ikamet ettiğiniz yer ankara ise size önereceğim avukat vardır öncelikle bunu belirteyim. avukatsız olacağına da düşünmüyorum. ilk iş yerine haklıysanız dava açmanız gerekir. konumuza gelirsek yargıtay ile ilgili davaları ya da yürürlükte olan kararları www.yargıtay.gov.tr den yargıtay kanunundan bakabilirsiniz keza babanız ile aynı durumda olan başkaları tazminattan yararlandı ise-yıllar ve yükümlülükler aynı ise- siz de yararlanırsınız diye biliyorum.
umarım yardımcı olmuşumdur.

  • erenbey  (23.09.12 01:37:26)
@erenbey: ben ankara'dayım babam kütahya'da ben ilgilendiğim için alabilirim avukatın ismini. bir de ben bu kararı bulu götürürsem sendika avukatı ücretsiz ilgileneceğine dair söz verdi. (böyle de garip bir olay) ayrıca ilk çalıştığı (yani tazminat almasını istediğimiz yer) çalıştığı zamanlar kamu kurumuydu, şimdi ise özelleştirilmiş bir fabrika. onun bir zorluğu olabilir mi?

  • helal olsun ustasi  (24.09.12 09:48:57)
kararı bulup götürürseniz ücretsiz ilgilenecek öyle mi? sizin için çok çok iyi bir şey. fakat kararı bulsanız zaten kendiniz halledersiniz. ne insanlar var ya. neyse boşverin siz ikisinin de peşine düşün. konumuza geri dönelim.
avukat gülseren tekeş. strazburg caddesi 12/7 sıhhıye-ankara. eren bulut beni buraya yönlendirdi yardımınız iyi olur derseniz ilgilenir.
özelleştirilince işler değişebilir.
bu avukata danışın. eren bulut yönlendirdi demeyi unutmayın. vakanızı en ince ayrıntısına kadar anlatın.
rast gelsin işiniz.
  • erenbey  (24.09.12 17:35:35 ~ 17:42:22)