Antakyalılar bi bakın hele!

Eşim yarın iş için Hatay'a gidiyor. Antakya mutfağına bayılırım.Ama gidip de yerinde yeme şansım hiç olmadı.Şöyle güzelcene içli köfte, oruk yapan yerler tavsiye ediverin de bana da paketletip getirsin. Ayrıcana sürk peynirini kazıklanmadan nerden bulabilir canlar?

Vedat Milor'ün Leban ziyaretinden etkilenerek gittiğimde bambaşka orgazmik tatlarla dönmüştüm meze olarak özellikle, bi izle-incele derim... www.vedatmilor.com

  • candanag  (17.09.12 18:55:53)
oruk için sultan sofrası; antakya evi; limon büfe diye bir yer vardı - orda soramazlar mı? surk uzun çarşıda, baharatçılar civarında birkaç yerde bulunur. orda kazıklanmak çok kolay değil (bence). en son tuzlu yoğurt aldırmıştık 5 kağıda, sonra 7 liralık tadıp kendimizden geçmiş, ondan da almıştık. bence salça da alsınlar mutlaka! o salçalarla (biberi çok acı olur, domatesi muazzamdır) yemek yaptıktan sonra hiçbir yemeği beğenmezsiniz. bir de, lahmacun filan da yaptırabilirler bence. köprüde süper 96 mı, star 96 mı, bir yerde... :)

  • firuz  (17.09.12 19:11:03)
bir hatay'lı olarak ben söyleyimde siz beğendiklerini sipariş verin;
-biberin her ürününden biraz alsın mutlaka. toz biber, biber salçası, dolmalık kurutulmuş biber.
-çökelek, yani sizin deyiminizle sürk peyniri.
-tuzlu yoğurt
-humus, ama reyhanlı'dan!
-yapabilirseniz eğer künefe için kadayıf ve künefe peyniri. eğer yapmayı bilmiyorsanız künefecilerde şoklanmış hazır künefeler vardır, size sadece şerbetini dökmek kalıyor.
-size getiremez belki ama kendisi kağıt kebabının tadına bakmadan gitmesin.
-nar ekşisi.

bunların hepsini uzun çarşı ve çevresinden bulabilir. kazıklanma konusunu pek düşünmeyin. bu işleri genelde hatayın alevi halkı yapar, hepside dört dörtlük esnaftır ve hak etmediklerini kolay kolay almazlar. ayrıca uzun çarşı'da fiyatlar ve kalite hemen hemen aynıdır. kaliteli bir ürünün yanında kalitesiz bir ürün kolay kolay barınamaz zaten. ayrıca antakya halkıda son derece yardımseverdir, sora sora en kalitelisinin, en güzelinin nerede olduğunu bulması çok zor olmaz.
  • eyyorlamam bu gadar  (17.09.12 19:54:58)
Çok teşekkür ederim.

  • old possum  (18.09.12 08:17:53)