avukatlık ücretiyle ilgili soru

mrb, bizim bir kira tespiti davamız oldu. biz bu davayı 2010 yılında açmıştık, bu dava 2-3 gün önce sonuçlandı. biz bu dava için avukat ile avukatlık ücreti konuşurken şöyle demiştik (daha doğrusu avukat bize bu şekilde çalıştığını söylemişti): eski kira bedeli ile yeni kira bedeli arasındaki farkın yüzde 10'unu verecektik avukata. ama şimdi aklıma birşey takıldı: biz yüzde 10'luk teklifte eski kira ile yeni kiranın (yani davadan önceki son kira bedeli ile karar sonrası belirlenen kiranın) farkının yüzde 10'u olarak düşünmüştük. ama şimdi bu mahkeme 2 sene sürdü ama bu dönemde biz 3 kira aldık, avukata para verirken tahsil edilecek olan paranın mı yüzde 10'unu vereceğiz. bu işler nasıl oluyor, şimdiden teşekkürler

evet ifadeler biraz havada kalmış. keşke bir sözleşme yapmış olsaydınız.

şimdi burada hem aradaki farkın %10'u kadar bir dava vekalet ücreti ödeyip, hem de bu tahsil edilecek para icra yoluyla tahsil edileceğinden bunun %12'sinden başlayan oranlarla yapılacağından hem borçludan hem de alacaklıdan alınan icra vekalet ücretini de ödemeniz istenebilir. Bence konuşun avukatınızla davaya ilişkin ne kadar borcunuz olduğunu öğrenin.
  • emininsel  (17.09.12 14:48:37)
tam açık yazmamuışsın ama olması gerekeni söyleyeyim;
eski kira 1000 olsun yeni kirada 1500. 1500-1000=500*24=12.000*%10=1.200 TL vekalet ücreti.

  • ground  (17.09.12 14:53:16)
ben bu işlerde hemen hemen herkes benzer şekilde sözleşmeler yapıyordur diye sizlere sorayım dedim. genel olarak nasıl oluyor?

@emininsel: dediğiniz gibi elbette avukatla konuşacağım, teşekkür ederim
@ground: senin yaptığın hesap benim tahsil edilecek paranın yüzde10'u dediğim şey oluyor. burda aklıma takılan şu, tahsilatın yüzde 10'u alınacaksa davanın uzaması avukatların işine gelir (bizim avukat böyledir demiyorum), isteyerek davanın uzaması yönünde hareket ederler, bu adil değil. keşke başka bir avukata bu avukatla yapacağım sözleşmeyi hazırlatsaydım
  • fishbone  (17.09.12 15:15:52)
bende avukatım ve yazdığından anladığım kadarı ile yorumlayarak hesap yaptım. avukat eğer aradaki farkın %10 demişse bu dediğimi kastederek demiştir muhtemelen. yoksa benim hesbımdaki gibi arada 500 tl fark varken %10 u 50 tl yapar bunu kastetmemiştir. veya 3 kira alsan 1500 yapar bunun da %10 u 150tl yapar ki yine mantıksız bir rakam ortaya çıkar. ikinizin arasında net olmayan bir durum var ve bunu açıklığa kavuşturun bence. yoksa diğer türlü hesaplarda avukatın alacağı rakam komik hatta avukatlık kanununa göre asgari ücret tarifesinin de altında olduğundan kanunen de yasak bir durum var ortada.

  • ground  (17.09.12 15:53:01)