[]

evlendikten sonra

1. hemen koşarak gidip nüfus cüzdanını yeniletmek mi lazım? nerede yapılabiliyor bu işlemler ve nasıl? belediyenin ek hizmet binasında evlendirme işleri bölümü falan var, oradan oluyor mu?

2. kredi kartlarımda, bilimum yerlerde soyadım ve tc kimlik numaramı yeniletmem mi gerekiyor? oha demek istiyorum eğer öyleyse.

3. bir de mesela ben evlenmeden önce sürücü kursuna gidip ehliyet almaya hak kazanmıştım (ne demekse =)). ama gidip hala almadım. arada da evlendim ettim, her bir şey değişti şimdi emniyetteki kayıtlarda. nasıl olacak bu işler gidip ehliyetimi almak istediğimde?

 
1- Nufus dairesine gidiyorsun, onlarin kayitlarinda mevcut oldugu icin soyadini yeniliyorlar. (5 dk'lik is)
2- Kredi kartini kullanabiliyorsun ama bankaya gidip, soyadinin degistigini bildiriyorsun (tabiki evlilik cuzdani ya da soyadinin degismis halini iceren nufus cuzdanin ile) onlar da sistemden degistiriyorlar ama kredi kartin ayni kalabiliyor. (Eger yenisini isterseniz de onu da degistiriyorlar.)
3- Ehliyetiniz henuz elinize ulasmadigi icin emin olmamak ile birlikte, eski soyadiniz ile gelecegini tahmin ediyorum. Soyadi duzeltilmesi icin de, ehliyet yenileme talebinde bulunuyorsunuz ki simdilik gerek yok bence.

Kisaca, sadece nufus cuzdaninizi yenilemeniz yeterli oluyor, zaten kizlik soyadiniz orada mevcut olacak...
  • yilmazyildirim  (16.09.12 15:52:51) 
Tc kimlik numaraniz evlenince degismiyor zaten


  • sirena  (16.09.12 16:09:20) 
Evlenince bebeleri tcsi anneninkiyle mi başlar babanınkiyle mi?


  • Adram3lech  (16.09.12 16:11:34) 
pasaport vize islerin varsa degis.


  • rubiks cube  (16.09.12 16:56:16) 
ikisi de aynı benim.


  • even i say faith no more  (16.09.12 17:51:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.