Klavye çalma metodu

merhabalar ben kendim tutoriallar izleyerek az çok bir şeyler tıngırtmaya başladım. garageband'in tutoriallarıyla 3ayda baya bi ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. Sormak istediğim şu ben akorları basarken bunların dizilişini az çok ezberledim ve bildiğim notalarda gezebiliyorum yeni akorları inşa ederken zorlanıyorum. bütün hepsini ezberlemek saçma geldi bunun bir egzersizi var mıdır ? minor major akorlar oluştururken her seferinde tam boşluk yarım boşluk vs. diye saymam mı gerekiyor ? akıcı bir şekilde akorlar oluşturabilmem için nasıl bir egzersiz uygulamam lazım örnek verebilir misiniz ? birde benim asıl istediğim kafamda oluşturduğum melodileri klavye üzerine dökebilmek yani bunun hiç kolay olmadığını biliyorum elbette ama azimliyim :) hertürlü öneriye açığım

akorları ezbermelene ve saymana aslında gerek yok, uzun süre çaldıktan sonra elinle koymuş gibi buluyorsun akorları. klavyeye bakmadan bile pat diye çalabiliyorsun istediğin chordu. pratik işi bu. bol bol çalışman lazım :)

melodileri bulmak konusuna gelince, eğer nota bilmiyorsan biraz zor. deneme yanılma yöntemiyle, eğer kulağın da iyiyse çalışa çalışa bulursun. yine yukarıda dediğim gibi uzun süre pratik yaptıktan sonra nota bilmesen bile elin doğru notalara 1-2 denemede gidiyor zaten bir yerden sonra.

çok çalışmak gerekiyor. kolay gelsin.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (14.09.12 18:33:22)
Akor basmak kas hafızasıyla alakalı birşey, bir zaman sonra kendiliğinden gidecek eller. Ama tabi bu süreci hızlandırmak için özellikle klasik piyano egzersizleri var ama çok zamandır ilgilenmediğim için kimin hangi egzersizi vardı hatırlamıyorum.

Kaynak olarak ise internette dolaşan bir torrent vardı. İçinde rock keyboard, blues keyboard, jazz keyboard.. vs diye pdf'ler ve bu pdf'lerde yer alan patternlerin mp3 halleri buluyordu. Ama şimdi tam olarak ismini hatırlamadım, araştırıp bulursanız çok işinize yarayacaktır.
  • johan sebastian  (14.09.12 20:40:16)