ses neden yukarı değil de aşağı gider?

apartman dairelerinde, sesten rahatsız olanlar genellikle bir alt daire olur. kapıyı çalan, yönetime şikayet eden, ciddileşince polis çağıran, altından kalkamayınca evini taşıyanlar neden hep alt daire olur. yerçekimi olamaz herhalde enerji sonuçta. yatak gibi halılarımız, masalarımız, koltuklarımız var. diğer tüm dekoratif nesnelerinde genellikle tabanla bağlantısı var. yani ses yalıtımı yapabilecek herşey sinemalarda ki, ses stüdyolarında ki gibi içeride. alt katların dışarıdan yalıtım yapabilecek pek birşeyi yoktur herhalde avize ve perde dışında -bunlarda ne kadar engelleyebilir ki?- . duş alırken buna kafa yordum, çözemedim. gereksiz bir soru gibi gelebilir ama merak ettim cidden. var mıdır mantıklı bir açıklaması?

tavandami yürüyoruz ondan gitmiyo yukari ses kolay kolay iste.bir de insan yere daha yakin ve ayrica vucut üstünden de titresimi var (oehh teknik olarak aciklamak icin kastim).

öyle iste.
  • serabetan  (14.09.12 01:08:52)
valla ben değil üst kat, yan apartmandan bağırıp polis çağırmakla tehdit ederek uyaranı gördüm.bizim burda altkat üst kat problemi değil de apartmanlar arası yalıtımsızlık söz konusu galiba :)

senin soruna gelince topuk basa basa yürümekte sorun sanırım.beyinlerini deliyor sanırım.yoksa gürültü heryere gidiyor ama onların beyni delindiği için daha çok çile çekiyorlar :) sabır taşı çatlaması diyorum ben sebep olarak.
  • si13el  (14.09.12 01:19:39)
dalgalar yere vurduklari icin asagi iner yukarida gider ama daha az yansir.

  • iplikci  (14.09.12 01:34:41)
ses dalgaları yukarı doğru kırılma eğilimi gösteriyor. bunun en büyük sebebi sıcaklık. yükseğe gittikçe sıcaklık düşüyor ve ses hızı da düşüyor, böylece ses dalgaları yukarı kırılıyor ve kaynağının seviysinde fazla ilerleyemiyor.

www.edu.pe.ca

edit: kapalı ortam da daha farklı durumlar olabilir. ısınan hava yukarı gidiyor mesela.
  • ermanen  (14.09.12 01:53:51 ~ 02:49:00)
Ermanen'in gönderdiği linkteki olayı ev içinde yaşayamazsın, bahsettiğin duruma sebep değil (açık hava festival vs gibi büyük ölçekli yerlerde görürsün etkilerini anca).

Evdeki sorun mekanik transmisyon. Çoğu ses üreten şey zemin ile temas halinde ve zemini titretiyor. Gitar telini düşün, bir sopaya gerip çalsan çok ses çıkmaz, gitarın gövdesi ile temas haline olduğunda deli gibi çıkar sesi.

Yine gitardan gidelim, elektrik gitar al eline bir adet, hiçbir yere bağlı değilken pek ses çıkmayacak, evde bir kapıya daya öyle çal, çok daha yüksek olacak duyduğun ses.

Tavan ile mekanik bağımız yokken, zeminle var. Bu sebepten daha muhtemel alt komşuyla kavga çıkması.
  • skatheist  (14.09.12 07:16:39)