bsayardaki videoları niye silemiyorum?

sevgili steve jobs'lar, bill gates'ler...

mesela film veya dizi indirmişim çoklu veya tek parçalı, izledikten sonra silmek istiyorum. bazısı siliniyor, bazısı silinmiyor?

the tall man var parçalıydı. birinci parçası silinmiyor kaç gündür. leyla ile mecnun'un 62. bölümü silinmiyor kaç gündür. yalan dünya'nın 22. bölümü duruyor hala yahu!??

silmek istediğimde şöyle bir uyarı penceresi çıkıyor;

"(dosya adı) silinemiyor. başkası ya da bir program kullanıyor. dosyayı kullanabilecek programı kapatıp yeniden deneyin."

günde en az 2-3 kere ccleaner ile temizliyorum bsayarı.

ertesi gün bsayarı açtığımda tekrar deniyorum ve tekrar silinmiyor.

bu olay nedir, çözümü nasılsın bilen eden anneanneye anlatır gibi paylaşabilir mi?

torrentten mi indiriyosun dosyaları?

  • njtbcrn  (11.09.12 10:23:04)
acaba torrentten falan seed mi ediyor? en iyisi silmeden once task managerdan kontrol et supheli bir dosya varsa kapatip tek tek dene.

  • keltikfrost  (11.09.12 10:24:08)
google desktop veya avafind gibi bir program veyahut anvirus programi dosyaya erisim yaptigindan silinemiyor olabilir. bu tur dosyalarla erisime gecebilecek program neyse onu durdurup tekrar silmeyi deneyin.

bir ihtimal surada da gorunebilir hangi programin o dosyaya eristigi:
(win 7 anlatimi) gorev yoneticisi (ctrl + shift + esc) > performans > kaynak izleyici > disk
burada dosyanizi arayin. erisen programi gorecek misiniz bakalim?
  • entrapmen  (11.09.12 10:24:30)
hayır hayır torrent'ten falan hiç anlamam da kullanamam da;).. videoların kalitesini araştıracak lüksüm (ve bilgim) olmadığı için, "izleyeyim yeter" düşüncesiyle bildiğiniz youtube veya diğer film&dizi izleme sitelerinden indiriyorum, realplayer ile.

@keltikfrost,
"task manager" nedir nerededir, nasıl bakılır bilmiyorum;)

@entrapmen,
"google desktop", "avafind" nedir onları da bilmiyorum:/ işyerindeki bsayar bu. server'a bağlı oluşunun bir etkisi var mıdır bilmiyorum. g data antivirüs programı var bsayarda.

bendeki win 7 olduğu için açıklamalarını uygulamaya çalışacağım birazdan ilk fırsatta. ama "erişen programı" nasıl göreceğim o kısmı anlayamadım:/ belki yapınca göreceğim..

düzeltme:
evdeki win 7 idi. işyerindeki xp. söylediğin yolu izledim ama "performans" sekmesinden sonra gidemedim. çünkü "kaynak" diye bir şey yok.

- cpu kullanımı
- cpu kullanımı geçmişi
- sd kullanımı
- sayfa dosyası kullanımı geçmişi

diye hareketli yeşil tablolar var.

aşağıda da şu başlıklarla dört bölüm var;
1- toplam
2- fiziksel bellek
3- ayrılmış bellek
4- çekirdek bellek
  • holy diver  (11.09.12 10:45:09 ~ 10:50:44)
güvenli modda açıp sil veya iobit unlocker kullan

  • cetoxim  (11.09.12 12:29:32 ~ 12:29:48)
@cetoxim,

duyurudaki "anneanneye anlatır gibi" ibaresi bir şey ifade etmemiş anlaşılan;9
çünkü ne bahsettiklerinin ne olduğunu ne de nasıl yapılacağını biliyorum:/

sanal & teknolojik olaylar hiç ilgimi çekmeyen ve hiç anlamadığım konular ne yazık ki..
  • holy diver  (11.09.12 12:59:53)
öncelikle bilgisayarı kapatıyorsun(başlat->bilgisayarı kapat)

bilgisayar kapandıktan sonra bilgisayarın açma düğmesine basıyorsun

bilgisayar açılıncaya kadar F8 düğmesine basıyorsun( bu düğme klavyenin en üst tarafında oratalarda)

sonra karşına bir ekran gelecek ve orada "Güvenli Mod" yazan kısmı klavyenin "aşağı, yukarı" tuşları ile gelip "Enter" ile seç

daha sonra bilgisayar güvenli modda açılacaktır ve dosya neredeyse onu bulup sil

eğer bu yol olmazsa söyle iobit i anlatayım :)
  • cetoxim  (11.09.12 13:06:59)
@cetoxim,

şu anda inen şeyler var. onlar bitince dediğini yapmaya çalışacağım. sonra da sonucu buraya yazarım. bu arada çok teşekkür ederim;)

f8 ile güvenli mod'da açtım. ve dosyayı sildim diyelim. sonra o şekilde (güvenli mod'da) kullanmaya devam etmeyip herhalde kapa-aç yapmam gerekiyor değil mi?
  • holy diver  (11.09.12 13:20:37)
bilgisayarı kapatıp tekrar açarsan(f8e basmadan) normal açılır.

  • cetoxim  (11.09.12 13:30:54)
@cetoxim,

güvenli mod'da açtım bsayarı dediğin gibi. ve silindi valla!:)
tekrar teşekkür ederim.

bunu (güvenli mod'da açıp silmeyi) sık sık yapmanın bir zararı var mı peki?
  • holy diver  (11.09.12 17:37:40)
hayır. hiçbir zararı yok.

  • cetoxim  (11.09.12 18:16:29)