birkaç sorunun açıklaması

1. anyone who has ever pulled weeds from a garden ....... roots firmly anchor plants to the soil.

boşluk yerine "is well aware that" gelir diye düşündüm, testin cevap anahtarı "well aware" diyor.

2. A person of ...... age may suffer from defects of vision.

başta "every" diye düşündüm, sonra "certain" dedim. cevap anahtarı "any" diyor.

3. a major concern among archaeologists today is the preservation of archaeological sites, ..... are threatened by development.

"many of which" dedim, anahtar "which many" diyor.

bu 3 soruyu açıklamaca

1. testin cevap anahtarı yanlış söylüyor.

2. "may" yüzünden öyle o. her yaştan insan görme bozukluğu çekebilir, ama buradaki "her", "herhangi bir"e yakınsıyor. ilk cevabın daha yakınmış yani. ("any" doğrudur demek istiyorum)

3. testin cevap anahtarı yanlış söylüyor. which many ne be?

edit: toefl'a girilecek sanırım. bu çinli, vietnamlı sitelerinden mi yararlandın? onlarda böyle dallamalıklar olabiliyor. ben biraz daha bakayım netten.

bir tane buldum gene uzakdoğulu. onda da yanlış. sorudaki tümceleri tırnak içerisine alarak google'dan bir bak sağlama yapmak açısından. ama dediğim gibi pek sağlıklı değil. normalde toefl soru ve cevapları resmen açıklanmıyor çünkü. amcamlar kendileri çözüp koymuş sitelerine.
  • sanat guresi  (07.09.12 00:49:51 ~ 00:59:55)
a person of every age diye bir şey yok. any olur.

  • agazade  (07.09.12 05:16:33)
iddia etmiyorum, sadece tahminlerim;

1- hiç birinin doğruluğunu kafamda yerleştiremedim. genelde "to be (well) aware of" olarak kullanılır benim bildiğim.

geniş zaman anlamlı bir cümle olduğu için "is" kullanımı doğru gelmiyor bana.

"bir bahçeden yabancı otları bir kere temizlemiş olan herkes köklerin toprağa sıkıca yapıştığının(yerleştiğinin) bilincindedir / farkındadır / çok iyi bilir."

de olabilir.

"bahçedeki yabancı otları temizlemiş ve köklerin sıkıca toprağa yapışmış olduğunu çok iyi bilen herhangi biri."

de olabilir? bilemedim.

2- cümlenin bütününde anlam olarak "every/her" olmuyor zaten. "herhangi" anlamındaki 'any' olması gerekiyor.

"herhangi yaşta olan birisi görme sorunları yaşayabilir."

"her (bir) yaşta olan birisi görme sorunları yaşayabilir." (oldu mu? olmadı)

***
i go to the cinema every saturday. (her cumartesi gidiyorum. düzenli)
i go to cinema any saturday. (herhangi bir cumartesi gidiyorum. düzenli değil)

3- which many.

"bugün arkeologlar arasındaki esas sorunlardan birisi, arkeolojik alanların korunmasıdır."

-hangi arkeolojik alanların?

"WHICH many are threatened by development."

- (cümlenin geneline bakınca sanırım burada development "imara açma" anlamında kullanılmış.)

- ÇOĞU(1) imara açılmış "OLAN"(2) arkeolojik alanlar.

1: sayılabilir olduğu için MANY.
2: WHICH

cümleyi tamamlarsak;
"bugün arkeologlar arasındaki esas sorunlardan birisi, çoğu imara açılmış olan arkeolojik alanların korunmasıdır."
  • holy diver  (07.09.12 10:33:28 ~ 10:34:12)