Baryum, Kalsiyum gibi elementler nerede bulunur?

Merhaba arkadaşlar;

Baryum, Kalsiyum gibi elementler arıyorum. Sanırım doğada saf bulunmuyorlar. Tuz, Oksit vs olarak bulunyorlar. Ya da bulunuyorlar da ben göremiyorum. Bu 2 elementin saf olarak satıldığı bir yeri biliyor musunuz (Tahtakelede filan vardır garanti de ben istanbul'da değilim. Münkünse kargolayabilecek bir yerler olursa hele de İnternet üzerinden satış yapan bir yer olursa süper olur.) Veyahut bu elementin tuzlarını ben nasıl saf hale geçirebilirim?

İlki olsa çok makbule geçer. Makbule mi geçiyor; hani nerde?

tahtakaleden değilde tekstil, gıda ürünleri fabrikalarından ya da toptancılarından bulabilirsiniz sanırım. genelde küçük miktarlarda satmazlar ama tatlı dille ya da numune isteyerek alınabilir belki.

www.beles.org
işinize yarayabilir...
  • random blonde  (17.11.08 19:35:23)
doğada hiçbir şey saf halde bulunmaz. "tenör" denilen bir kavram var, cevherin saflık durumu bu kavramla açıklanıyor, neyse.

baryum ve kalsiyum ne için lazımdı? deney? toz halde falan mı lazım yoksa kristal olsa olur mu?

bu arada eğer oksit ya da silikatları evde ayırabilecek bir teknolojiye sahip olsaydın muhtemelen dünyanın en zengin insanlarından biri olurdun:)
  • ecnebi  (17.11.08 22:52:28)
@random blonde teşekkür ederim. Bi bakayım.

@ecnebi deney için lazım. Toz işimi görür ama kristal de olur sanırım.

O değil de zaten dünyanın en zengin insanlarından biriyim. Ne gerek var şimdi ayrıştırmaya filan. Parası neyse verip alalım :D
  • ataturkiye  (18.11.08 12:30:23)
istanbul'da satan birkaç yer biliyorum ama küçük yerler onlar da, muhtemelen kargo falan uğraşmıyorlardır.

hiç olmadı üniversitelerin kimya bölüm başkanlarına mail yaz, illa ki biri yardımcı olur.
  • ecnebi  (18.11.08 14:03:48)