Bir Laptop ama nasıl ?

Adobe Premiere Pro ve After Effects gibi programları sorunsuz çalıştıracak bir laptop almam gerek bir oraya bir buraya gezdirmiycek olsam hiç uğraşmam toplarım kralında masaüstü ama okul işte.

Bunların dışında en fazla bir de download yaparım. Bunları yapmamı sağlıcak fiyat/performans oranı en iyi laptop nedir marka model hepsini istiyorum :). fiyat daha önemli de diyebilirim.

ihtiyacin olan sey ust seviye core 2 duo islemcili, 4 gb ramli (vista ise) 3gb ramli (xp ise, xp 4 gb ram desteklemiyor) bir alet. ekran kartinin bir onemi yok. ekranin da nasil rahat edeceksen yuksek cozunurluklu bir sey olmasi yeterli.

  • compumaster  (16.11.08 19:51:02)
@compumaster
xp nin 4 gb ram desteklemedigine emin misin?

  • sirahmet  (16.11.08 20:24:33)
mac al.

  • chrome  (16.11.08 20:45:44)
ay sonu yeni macler gelicek sanirim turkiyedek apple storelara onlardan al

  • jay kay  (16.11.08 21:15:56)
- 32bit xp ile 4gb bir yana 2nin ustunde ram bile randimanli calismiyor, 64bitte alabilecegin performansi alamiyorsun. 64bit xp ise cok sorunlu. en temizi vista 64 malesef.

- laptoplarda harddisk 5400rpm oldugu icin adobe programlarindan cok yuksek performanslar beklememek gerek.

- ekran karti performansta direk etkili degil ama gorsel islerle ugrasan bir adamin ekran karti cok da kotu olmamali.

- para varsa mac al tabi.
  • blackdog  (16.11.08 21:17:20)
sevgili rurouni ben de dediğin programları kullanıyorum ve tüm işimi laptop ta hallediyorum. hatta şöyle söyleyim masaüstüm de var ama p4, 1.5gb ram ve dandikbi ekran kartı olduğu için artık pek de işimi görmüyor(premierede yine bişiler yapabiliyorum ama after ı kurmadım bile=) laptop ın özelliklerini de referans olması açısından yazayım
c2d t7700 2.4ghz işlemci
nvidia 8600 mgs ekran kartı
3gb ram
ve tabi ki xp işletim sistemi.
  • rentts  (16.11.08 21:32:54)
bu arada blackdogçok güzel söylemiş harddisk çok önemli. mac pro ların harddiski 7200rpm olduğu için nerdeyse aynı özellikli bir masaüstüyle aynı performansı alabilirsin.

  • rentts  (16.11.08 21:35:44 ~ 21:38:19)
laptop için 7200 rpm hdd ler var. dell xps ler de secilebiliyor mesela. ya da monster marka olanlar ya da asus larda secilebliyorlar. su sıralarparan varsa ssd de alınaibliyor onlara bi gozat.

  • bryan fury  (16.11.08 22:42:14)
uzun sure laptop'a desktop iskencesi yapmis biri olarak soyleyebilirimki, bu aletler yukte calismaya musait degiller. isinma ile ilgili problemleriniz olacaktir. ozellikle islemciyi uzun sure fazla yukte calistirirsaniz. (premier pro render alirken baya yukelniyor). cpu'nuz veya gpu'nuz yanabilir.

32bit xp pro 3gb a kadar sorunsuz calisiyor, yani en azindan bende calisiyor.

ayrica adobe, cs4 itibari ile gpu hizlandirma / cuda destegi sunuyor. cuda destekli mobile gpu'lar var fakat bunlarin hangileri adobe ile calisir su an icin bilemiyoruz.
  • cench  (16.11.08 23:26:50)
evet mac al.

  • 2day2die  (17.11.08 10:29:29)