Standart Sapma

Babaanneye anlatır gibi anlatacak olan ?

(bkz: #1349881)

  • hope ender  (02.09.12 16:55:04)
  • serabetan  (02.09.12 17:22:35)
Hani bugün-bu tarihte sorduğuna göre sırf merakın giderilsin demişsindir diyerek, olaya hiç formül falan dahil etmeden, aklımda kaldığınca anlatayım kısaca. Elindeki değerlendireceğin atıyorum 5 ya da 500 tane veri varsa biraz değişiyor formülleri falan, ama babanneye anlatır gibi olduğu için salla oraları da.

Panpa şimdi aritmetik ortalama diye bir şey vardı, taa ilkokuldan kalma. Atıyorum elinde iki tane sayı kümesi var. Sayı kümesi 1: 2,4,6 ; sayı kümesi 2: 0,4,8. Gördüğün üzere ikisinin de aritmetik ortalaması 12/3=4. Standart sapma da şu demek; adı üzerinde elindeki kümede sayılar ortalamadan ne kadar sapmış, onu gösteren bir değer.

Sayı kümesi 1'de 2 4'ten 2 sapmış, 4 4'ten 0, 6 4'ten yine 2 sapmış. Nedir bu sapmaların toplamı 4; kaç tane sayımız vardı: 3. Sapmaların toplamı bölü sayı sayımız: 4/3. Bu standart sapma değeri düz mantıkla. E ne boka yarıyor bu diyeceksindir.

Sayı kümesi 2'deyse 0 4'ten 4, 4 4'ten 0, 8 4'ten 4 sapmış. Aynı mantıkla 8/3 çıkıyor, yani standart sapması daha büyük. Olağandan çok daha fazla sapmış, ama ortalama vurunca aynı şey yine.

İstatistikte ortalama hata diye de geçer, hani kavram aklına yatmadıysa oradan da bir düşün derim.

Eski bir iktisat ve aldığı istatistik derslerinde pek başarısız bir öğrenci olarak aklımda kalanlar bu kadar. Hatamız olduysa affola.
  • uyku inadim inat  (02.09.12 17:30:50)
@uyku inadim inat +1

Yukardaki anlatımdan daha iyisi olamaz.
  • otonom  (02.09.12 17:56:42)