İkinci üniversite okuyunca askerlik tecil edilebiliyor mu?

Selam gençler,

4 yıllık lisans okurken lisansın son sınıfında (öss'ye girmeden, tanınan özel bir hak ile) 4 yıllık açıköğretime de kaydoldum. Fakat asıl okulumu çalıştığım için dondurmak durumunda kaldım ve belki de bitiremeyeceğim. Ama açıköğretim devam ediyor.

Şimdi ben asıl okulumu dondurduğumda veya asıl okulumdan kaydım silindiğinde açıköğretimde okusam da tecil hakkım devam ediyor mu? Yani ikinci üniversitede okurken de ilkinde okur gibi tecil edebiliyor muyuz?

Bilginiz var mıdır?

örgün öğretimden mezun olduktan sonra, 2 yıl hakkınız var. 2 yıl sonra eğer yüksek lisans yapmıyorsanız, askere alınacaksınız. kayıt sildirme durumunda, eğer başka bir okula kayıt olursanız tecil edilir, yoksa tecil hakkınız yok diye biliyorum.

  • dead and broken  (31.08.12 11:41:46)
o halde ben ilk girdiğim okulu bitirsem de bitirmesem de ikinci girdiğim okul bitene kadar (29 yaş limiti hariç tabi) tecil edebiliyorum, öyle mi?

  • sinematematikci  (31.08.12 15:47:58)
eskiden şöyle bir durum vardı; bir lisans programından mezun olduktan sonra başka bir lisans programına kayıt için askerlik yapma şart aranıyordu. yani, askerlik yapmadan aynı düzeydeki okula kaydınız yapılmıyordu. yeni düzenlemeyle, sadece "kayıt yaptırmanın" önü açıldı.

örneğin; ben bir lisans programı bitirdim, mezun oldum. mezun olduktan sonra verilen 2 senelik tecil hakkı içerisinde bir lisans programını kazanıp, kayıt oldum. fakat askerliğim tecil olmamış oldu. 2 sene sonra okul okurken, askere gitme durumum oluyor. askerliği yaptıktan sonra eğitime devam ediyorsunuz.

ancak, ilk lisans programını bitiremezseniz ve başka bir lisan programını kazanıp, kaydolsanız, eğitim süreniz boyunca askerliğiniz tecil edilmiş olur.
  • dead and broken  (31.08.12 16:49:46)
Bu arada bugün askerlik şubesine uğrayıp bu konuyu sordum. Askerlik bu durumda tecil olabiliyormuş. 29 yaşına kadar açıköğretimde okuduğum sürece tecilliyim.

Benzer durum yaşayanlar için yazayım dedim.
  • sinematematikci  (19.10.12 10:30:01)