Kurgu programları ve müzik yazılımları ilişkisi üzerine

ben logic pro, ableton live,cubase vs vs. kullanıyorum bazen video işlerim oluyor onlarıda bu programlarla halledebiliyorum şu ana kadar hiç finalcut kurayım ihtiyacı hissetmedim bu işte bir terslik var gibi geliyor. anladığım kadarıyla çalışma mantıkları az çok aynı gibi. size göre artıları eksileri nelerdir nasıl oluyor da oluyor ? altın bilezik niyetine bir kurgu programına kasmanın bir yararı olur mu dersiniz ?

Ben de sizin durumunuzdayım, Logic Pro kullanıyorum. Video işleri olduğunda da Adobe premierre/ after effects kullanıyorum. Aslında bir noktaya kadar biribirlerine ihtiyaç duymadan kullanabiliyorsunuz. Mesela elinizde bir video ve seslendirmeler var; bunları senkronlama, ufak tefek kesip biçme gibi işler yapılabiliyor iki ortamda da. Ama iş karmaşıklaştığında daw'lar ile kurgu programlarının aslında çok farklı şeyler olduğu ortaya çıkıyor. Bir audio prodüksiyonunu baştan sona bir kurgu programında yapmak; yahut birkaç kanallı, efekt ve düzenleme gerektiren video işlerini daw'lar üzerinde yapıp bitirmek imkansız ve gereksiz.

  • johan sebastian  (29.08.12 01:48:28)