Oyun alemi Türkiye'yi niye siklemiyor?

Türkçe dil desteği değil söylediğim şey. Neden kalburüstü oyunlar senaryolarında Türkiye'ye yer vermiyorlar? Her yerde genç bir nüfusumuz var, çok genciz, genç insan potansiyelimiz diye sallayıp duruyoruz ama kimse o genç nüfusu hedef almıyor. mesela
---spoiler---
modern warfare 3'te mesela bizim ingilizler Makarov'un kargosunu ele geçirmek için Sierra-Leone ve Somali'ye gidiyorlar. Hani ortadoğunun kilit ülkesiydik lan? Rusya'dan Makarov gibi bir adam çıksa pkk ile bağlantısı olmaz mı? Afrika yerine Türkiye'deki fiktif bir terör örgütü aracılığıyla gönderemez miydi kargosunu?
---spoiler---

Eğer mesele korsansa Afrika ülkelerinin ya da Çek Cumhuriyeti falan gibi oyunlarda geçen küçük ülkelerin orijinal alma potansiyelleri daha mı yüksek? Daha mı ilginç ve ilgi çekiciler.
Genel olarak bir siklememezlik hakimken de Türkiye'ye korsan eleştirisi yapmaları çok haksız bence. Yabancı filmlerde Türkiye adını duyunca sevinien milletiz amına koyim. Önce onlar bir adım atsınlar bize. Biz müşteriyiz bunu anlamaları lazım.

Turkiye pazar (yani para verip oyun alan insan sayisi) kucuk.

  • crown  (26.08.12 23:23:16)
Uncharted 2'de İstanbul'a geliyor Drake bir bölümde. Etrafın İstanbul'la pek alakası yok ama epey Türkçe konuşma falan geçiyor. Onun dışında haklısın hatta Türkiye'nin de işin içinde olabileceği olaylarda özellikle Türkiye'yi dışarı bırakıyorlarmış gibi.

  • tahsin sutcuoglu  (26.08.12 23:31:57)
assassin's creed de istanbul'da geçti aga ya. yavaş yavaş dur bakalım.

  • empty blank  (27.08.12 00:03:25)
çoğu oyunda türkçe dil seçeneği bile yok.1 milyonluk nüfuslu ülkenin dilini oyuna koyuyorlar da 75 milyonu es geçiyorlar

  • essoist  (27.08.12 00:10:57)
orjinal oyun almıyoruz çünkü.

alamıyoruz demek daha doğru olabilir gerçi. 50 liralık oyun vergiyle 140 lira oluyor.

hem türkiye'de geçen oyunlar da var yavaş yavaş.
  • repins  (27.08.12 00:18:57)
Türkiyede oyun pazarı oldugu gibi korsan,orjinal alım oranı çok düşük.

  • mukon  (27.08.12 00:40:05)
bu konuyla alaklı çok güzel bir blog: turkiyeuzerindeoynananoyunlar.tumblr.com

  • montreal  (27.08.12 01:07:02)
command & conquer generals,zero hour'da bir görevin başındaki cinematic : www.youtube.com ama türkçe yok,türkiyeyle alakalı bir karakter-bayrak vs. yok. ayrıca bu görevde biz GLA,yani direnişçi-terörist grup olarak üsse saldırıyorduk

  • me gusta  (27.08.12 01:07:22 ~ 01:08:34)