ev kirası hesaplamaca yardım

selam papua yeni gineli halkı.
şimdi ben bir arkadaşımın evinde 1 ay ikamet edeceğim. arkadaşım yok.
2 kişi bir evde kalıyorlar.
ve şu an diğer insan diyor ki, evin kira + faturaları 3 e bölünecek.

ben ise diyorum ki hayır ben arkadaşımın odasında kalıyorum. bundan önce ne ise o şekilde bölünecek ben arkadaşımın payını vereceğim.

diğer insanın böyle demeye hakkı var mı?
benim teklifim ile onunki arasındaki fark, ev insanının benim sayemde arkadaşıma kendi payından pay ödettirmesi.
diğer insan arkadaşıma ayıp etti bence.
ya da bana öyle geliyor.

yorumlarınızı bekliyorum.

edit: arkadaşım evde kalmıyor. ben ve onun ev arkadaşı kalıyoruz.
ben 1/2 ye razıyım. arkadaşımın hakkını ben ödemek istiyorum.
sorun şu diğer insan benim evde kalmamdan kar elde ediyor,
bugün ona "benim kalmamın seni ilgilendiren bir durumu yok. kiranız faturanız neyse söyle arkadaşımın payını onu ödeyeceğim" dedim.
ben arkadaşımın çıkarını korumaya çalışıyorum.
biz arkadaşımla zaten daha sonra anlaşırız.
o diğer adam beni delirtti. ama ben büyütürsem adamın tavırları yüzünden ev dağılma noktasına geledebilir.

evde şu an 2 kişi kalıyorsanız ki öyle, 2 ye bölünür kira

  • bonjurkes  (24.08.12 17:13:41)
haklısın.
bonjurkes +1

  • blatta hiberna  (24.08.12 17:15:33)
ikisi de iki ucu boklu değnek, ama onun odasında kalıyorum dediniz, bu ibreyi biraz size çevirir. konuşarak halletmek lazım, mantık dahilinde ikiye bölmek de saçma üçe bölmek de.

bir saniye, anlamadım ben üç kişi kalıyorsunuz diye hesapladım da ? bunjurkes iki kişi demiş falan ?
  • zazazaraeta  (24.08.12 17:20:22)
3'e bölünmemesi lazım. 2ye bölünmesi gerekli. nasıl gereksiz bir insandır o 3'e bölünecek diyen. (kusura bakma)

  • feodal moruk  (24.08.12 17:23:21)
kira 2ye bölünür. sen arkadaşının yerine kirayı elektriği falan ödersin işte. evde kalan diğer kişi için ne değişicek anlamadım ki niye 3e bölme derdine girmiş?

  • esek sipasi  (24.08.12 17:25:25)
3 e bölünürse pay küçülür ondan kelli istiyor neyse.

öncelikle

1-faturalar 2ye bölünür.
1a evde sadece 3. kişi(arkadaşının ev arkı) kalsaydı faturaları o öderdi, belki internet gibi sabit şeyi arkadaşınla paylaşabilirlerdi fakat elektrik su yani kullanıma bağlı zımbırtılar ona ait olurdu.
1b evde ikiniz kaldığınız için bu durumda faturalar nasıl olursa olsun ikiye bölünebilir.(bölünür demiyorum bakın.)

2-kira değişken
2a eğer evde 3ünüz aynı anda kalıyor olsa idiniz, ben olsam açık açık senden evin her giderine ortak olmanı isterdim net.
2b arkadaşınla, ev arkadaşının ve senin ile arkadaşının samimiyetine bakar kira verip vermeyeceğin.

bence anlaşma iki ev arkadaşı arasında olduğu için ve sen 3. olduğun için kiraya nası desem ufak bi katkı/3 te 1 i payı vermek durumundasın bence bunun da nedeni adamın dediğim gibi senin arkadaşınla anlaşmış olması yani senle anlaşmadı sana katlanmak zorunda değil, seninle eve çıkmadı. bu sebeple fikrimdir ki kira 3 bölünmesinde sakınca yoktur.

bence siz ikinizde fazla çingenlik yapmayın ve bi orta yol bulmaya bakın. alemin kerizi karşıdaki adam değil kusura bakmayın doğruya doğru.
  • saiko  (24.08.12 18:03:56)