Elektrikci arkadaslarin dikkatine: akülü araba çekiş sorunu

arkadaslar selamlar

benim yegenimin bir akulu araci var. 12v aku ile calisiyor. icini acip bakinca gordum ki bunu iki adet 6v ile saglamislar. bu arac bir yildir falan calismiyor. bugun sarj ettim. aku sarj aldi ama cekis cok dusuk. cocugu cekmiyor. bosken gidiyor. sorun akunun omrunu tamamlamis olmasi mi? akuyu degistirsem sorun cozulur mu?

amperi onemli 6 volt olmasi sorun degil muhtemelen amperi yuksek bi akuyle cekisi normale doner

  • steward  (23.08.12 01:48:43)
aküleri ölçebiliyor musun ? büyük ihtimal jel aküdür onlar. şarjsız uzun süre bekleyince bozuluyorlar. her durumda 3-4 sene gibi bir kullanım ömürleri var ve bu sürenin sonunda kapasite kaybediyorlar.

aküler çok çabuk şarj oluyorsa, kısa bir kullanımdan sonra akü voltajı 11 voltun altına düşüyorsa aküler bozuk.

şarj cihazından 13.5-14 volt çıkması lazım bir ihtimal şarj cihazı da bozuk olabilir ama ben oyumu akülerden yana kullanıyorum.
  • orpheus  (23.08.12 05:33:08 ~ 05:33:30)
eğer akülü aracın markası pilsan'sa kesinlikle akü diyorum bende...zamanında orada çalışmışlığım var...ve tipik akü sorunsaldır kuvvetle muhtemel.

  • kamilkoc  (23.08.12 13:45:24)