yeni başlayanlar için motosiklet - honda cbr 250 öneren?

(ekte asıl istediğim motor) tahminen 1,5 ay sonra ehliyetim ve eğitimimi alarak motor alacağım. bisiklete çok binen, hatta kimi zaman yolun ortasından trafiği riske atmadan giden biriyim ama illa ki düşme kalkmalarım olacaktır.

normalde 125-150'lik bir motorla başlayıp sonra yaklaşık olarak 1 sene içerisinde 250'liğe geçildiğini gözlemledim. muhtemelen benim gidişim de bu şekilde olacaktır. bunun yanı sıra 250 lik ile başlanabildiğini de öğrendim. ve görsel olarak motorun güzel olması açıkçası beni mutlu edecek ve hem daha güçlü hem daha güzel bi motor için para vermek bana çok mantıklı geliyor.

başlangıç olarak ısrarla hem sıfır hem de 150'lik motor almamı öneren ve bi kaç yıl motor deneyimi bulunan bi arkadaşım var. bu nedenle 150'lik bi honda/yamaha için kafamda 4500 gibi bir bütceyi gözden çıkarmıştım. daha sonra biraz araştırınca farklı modeller ile karşılaştım. misal hondanın 250'liği 9.900 ve benim en beğendiğim ve bana en mantıklı gelen bu.

alabileceğimi düşündüklerim;

125'lik 3650 www.honda.com.tr
150'lik 4800 www.honda.com.tr
125 R'si 6900 ki bu sırf görüntü için fazladan 2000 vermek gibi geliyor bana www.honda.com.tr
250 R'si 9900 www.honda.com.tr

şu da son üçünün karşılaştırması.
www.honda.com.tr

bütçe o kadar mühim değil. iyi kötü bi maaşım var. kira desen çok ödemiyorum. kredi çeker aylık 200-300 hatta 400'lük taksitleri rahat rahat öderim, yani 20.000'lik bi şey alamam ama 10.000 çok da koymaz. ama mantıklı olur mu? herkes yorum yapsın tabi ama bilhassa motorcu arkadaşların önerilerini almak istiyorum.

farklı önerilere de açığım.

ha honda 250 henüz piyasada var mıdır, nasıldır daha onu bile bilmiyorum, ilk fırsatta bi honda bayiğine de gideceğim.

arkadaşımı da yanıma alayım hafta sonu için şehir dışına çıkayım diyorsan bu motor sana göre değil. touringlere bakmanı tavsiye ederim.

  • lepetitprince  (17.08.12 17:49:07)
hmm güzel bilgi teşekkürler. belirtmeyi unuttum haklısın.
daha çok şehir içi kullanacağım. şehir dışı pek kullanmam. en fazla yılda bir falan şile'ye giderim belki.

  • p shadow  (17.08.12 17:54:51)
bu motorlarin hepsi bir nevi tek kisilik motor. Yani 2 kisi tasir ama touring icin degiller. Ama ben turkiyede motor almazdim, trafikten vs. ama alsaydim, calinmasin, vs nedenlerinden dolayi 150'lik cok kotu durmuyor, tipi de oyle igrenc degil yani.

bende honda shadow spirit 750 var, baslangic motorum de yamaha 650 idi, simdi 1100 de alirdim ama gerek duymadim extra para vermeye. 100km'den sonra epey titremiyor degil.
  • compumaster  (17.08.12 18:06:25)
yeni başlayacaksan eğer önce ikinci el bi 125'lik al, iyice kavradıktan sonra ne istersen alırsın;)

  • eyyorlamam bu gadar  (17.08.12 18:06:34)
ben kesinlikle öneririm. bu konuları çok araştırdım fakat götüm yiyip bir türlü cesaret edemedim şu motor işine. fakat para konusunda sıkıntım olmadan bu işe başlıyor olsaydım kesinlikle cbr 250 alırdım. her açıdan tatmin edebilecek bir motor olduğunu düşünüyorum.

  • avakado soslu portakalli pekin ordegi  (17.08.12 18:28:51)
Ben küçük motorlu motosikletle başlanması gerektiği görüşüne karşı çıkıyorum.Önemli olan tek şey denge.Bisikletle giderken 30 kg'ı ayakta tutuyorsunuz bunda 200-300 kg.Zaten eğitim de alacakmışsınız.10.000 tl de veririm diyorsanız canınız hangi motoru istiyorsa onu alın derim ben.Yok bu dedikleriniz arasından olacaksa CBF150.Çünkü bütün konularda iyi bir motormuş herkes öyle diyor.Örneğin birisi yakıt konusu.(2 litrelerden söz ediliyor.) Yani bence atıyorum 600 cc gücünde bir touring istiyorsanız şu yazdıklarınızdan biriyle başlamayın, direkt onu alın.Tarz olarak tavsiye isterseniz racing/supersport ve enduro/cross olmasın derim.Çünkü biri pist için öbürü dağ-bayır için yapılmış.

  • grgn  (17.08.12 20:41:55)
250cc lik kawasaki ile başlamıştım ben bir problem yaşamamıştım. öyle altından fırlayacak bir şey değil yani 250cc :)

honda cbr bence güzel bir tercih.
  • chavezding  (17.08.12 22:04:27)