abd'den ipad getirtmekle ilgili?

şimdi bi arkadaş abd'ye gidiyor ona ipad sipariş etmeyi düşünüyorum. fiyatı apple store'da 500 dolar. ama vergiler dahil değil galiba. %8 de bi vergisi olması lazım
store.apple.com
ama bu vergi dönüşte iade alınabiliyomuş diyolar doğru mudur? bir de uçakta kutulu bi ipad getrmek sorun olur mu yoksa açıp kendisi kullanıyomuş gibi mi getirmesi lazım?

Amerika'da tax free olayı yok diye biliyorum. Avrupa'dan alırsa geri alınabiliyor.

Kutulu da getirse sorun olmaz, gümrükte sorarlarsa kendime aldım der.
Yalnız el bagajına koysun, bavulda çalınma riski yüksek.
  • cakabo  (16.08.12 10:42:41)
tax return den alırsın vergiyi, açıp kullanmasına gerek yok öyle getirebilir.

  • nurigagarin  (16.08.12 10:44:07 ~ 10:49:36)
Amerika'da tax free olayi yok

  • yilmazyildirim  (16.08.12 10:44:46)
amerika tax free olayı var galiba ama yine de internet alışverişlerinde geri alamıyosun parayı. dukkandan alıp tax refund için belge düzenletmesi gerek.

diğer sorular icin hiçbi şey olmaz :D
  • rurouni  (16.08.12 11:32:49 ~ 11:32:59)
tax ve shipping odemen olabilir. shipping olayina para vermek gerci senin secimine kalmis da tax var. biz kinde aldigimizda 11 dolar bisey odediydik

  • rubiks cube  (16.08.12 12:12:22)
kim demis tax fre yok diye babalar gibi var ama 100 dolar odediysen tax olarak yarisini falan aliyorsun biraz da islemler suruyo ayrica urunun de yaninda olmasi gerekiyo tax free sirasinda fis fatura degil urunu gormek istiyorlar bagaja vermesin o yuzden ayrica kutusuyla getirebilir sorun yok

  • steward  (16.08.12 13:31:20)