eti yenen hayvanlar?

geçen bir kitap tanıtımı gördüm de, işte diyor ki, neden inek yiyoruz da köpek yemiyoruz vs vs. tabi tanıtım metni bu, kitabın gerisini henüz okumadım, bunun eskiye dayanan sebeplerini anlatıyordur diye tahmin ediyorum da, aklıma takılan bir şey var. hangi hayvanların etleri yeniyor? yani biz türkiye'de tavuk, inek, kuzu, hindi, balık gibi hayvanları yiyoruz, başka ülkelerde neler yeniyor bunların haricinde? böcekler var onları geçiyorum, tavşan ve ördek yendiğinden haberdarım, başka ne var bildiğiniz?

kedi, köpek, at, geyik, kuşlar(güvercin falan)

  • merena  (14.08.12 17:11:29)
Tavsan, geyik ve ordek Turkiye'de de yeniyor. Kedi kopek Uzakdogu'da yaygin. Kopekbaligi da yeniyor. Domuz zaten her yerde yeniliyor. Salyangoz ve kurbaga da yeniyor Fransa'da ozellikle.

Acikcasi ben yenilmeyen bir sey oldugunu sanmiyorum. Afrika'da zurafa, gergedan bile yiyorlardir.
  • crown  (14.08.12 17:12:46)
domuz , deve kuşu , maymun

  • mortac  (14.08.12 17:13:21)
yunus balina fok ahtapot...

  • bass solo take one  (14.08.12 17:15:17)
denizden ne çıksa yeniyor. ahtapot, denizanası, yengeç vb.

  • merena  (14.08.12 17:15:36)
Fransa'da salyangoz dışında atda yeniyor. hemde çok sever fransızlar atları

  • low-life  (14.08.12 17:15:56)
kanguru ve timsah avusturalya'da yenenler listesinde.

  • kedili madam  (14.08.12 17:16:00)
yılan

  • bass solo take one  (14.08.12 17:16:56)
geviş getiren hayvanlar yenilebilir diye geçiyor islamiyette. ama ben atın yenildiğini düşünmüyorum. tam araştırmadım. eşek de devreye giriyor tabi burda.
belki şöyle bir olay vardır, yenilebilir ama caiz değildir.

et yiyen hayvanlar yenilmiyor'du sanırsam.

diğer ülkelerde her türlü balık, hayvan yenebiliyor. ülkeden ülkeye değişen bir durum.
  • dieselsingle2  (14.08.12 17:17:30)
kirpi

  • punish  (14.08.12 17:17:57)
aslında hangisi yenmiyor diye sorsan?

çoğunu yiyoruz diye biliyorum ben dünya insanları olarak.
  • sir gawain  (14.08.12 17:19:27 ~ 17:26:54)
Bence de yenmeyen etler olarak bir duyuru açsana, ben de merak ettim.

  • Rochefort  (14.08.12 17:48:26)
Cenin bile yenen bir dünyada zehirli olmayan her şey yeniyordur bir yerlerde mutlaka.

  • lunedor  (14.08.12 18:04:51)
Öküz ve boğanın çeşitli yerleri yeniyor.

  • cakabo  (14.08.12 18:09:51)
maymun çok garip gerçekten :)

  • Thunderbirds  (14.08.12 18:10:26)
@dieselsingle2 Yenilebilir ama caiz değil ne yahu nasıl bir şey o? At ve eşek eti islam'da caizdir ancak evcil eşeğin yenmesinin yasaklığına dair bir rivayet vardır.

not: şukufistim
  • behlulkacanzi2  (14.08.12 18:19:05)