dünyada olup bitenleri anlamak istiyorum, kaynak önerilerinizi bekliyorum

artık kahve muhabbetlerinden sıkıldım, herşeyin arkasında cia, illuminati var geyiklerinden sıkıldım. mümkünse dünyada hali hazırda olan ve de geçmişte olmuş olayların, savaşların, mücadelelerin detaylarını öğrenmek istiyorum ama ruslar sıcak denizlere inmek istiyordu vs gibi sebeplerden daha öte sebepler istiyorum, ruslar sıcak denizlere inmek istiyordu ama neden(gerçi bunu tahmin edebiliyorum, ticarete katılabilmek için olsa gerek) yani şu yapılmak isteniyor nedeni de şu şeklinde açıklamalar olursa sevinirim. mümkünse akademik kaynaklar önerirseniz sevinirim

wikipedia'dan başla. birçok konuda epey faydalı olabiliyor.

  • mea maxima culpa  (11.08.12 22:04:08)
yasakli siyasi konulu kitaplar olabilir

  • necipnba  (11.08.12 22:18:11)
yasaklı siyasi kitaplar da genelde olayları bir tarafın gözünden yorumluyorlar, ben daha çok akademik kaynak bakıyorum

  • fishbone  (11.08.12 22:36:38)
akademik kaynak olarak öncelikle su kitabı okuyarak başlayabilirsin, çok da akicidir.
www.idefix.com

  • domestos  (11.08.12 22:57:03)
bunu okumuştum bu kitap çok güzeldir ama sadece türkiye ile ilgili ben tüm dünya yani genel olarak büyük devletlerle ilgili kaynak arıyorum

  • fishbone  (11.08.12 23:15:47)
albert r. simmons oku kardeşim. sikkiofieldin çeviri yaptığı adam. direk sikko yuda okuyabılırsın tabıkı

  • vincentvega  (11.08.12 23:26:45)
dunyada gercekten olup bitenleri akademik kitaplardan ogrenmek zor olabilir

  • necipnba  (11.08.12 23:30:59)
benim bildiğim cia bile akademisyenleri takip edip strateji belirliyor, dünyadaki çoğu konu ekonomik temelli bu açıdan mesela ekonomistler yorum yapabilirler olaylar konusunda

  • fishbone  (11.08.12 23:40:36)
alaeddin şenel'in harika bir kitabı var. akademik olmasının yanında dili de ağır değil, herkesin okuyabileceği cinsten. günümüze kadar gelmiyor ama göndermeler yapsa da.

(bkz: kemirgenlerden sömürgenlere insanlık tarihi)

ayrıca dünya'da olup biteni anlamak için dünya tarihini çok iyi kavraman gerektiği savından hareketle bu yönde kitaplar okumanı tavsiye ederim. günümüzün 'süper gücü' abd'nin tarihinden başlayabilirsin mesela. abd tarihine amerikan halklarının bakış açısıyla yaklaşan ve kuruluşundan günümüze abd'yi anlatan harika bir kitap var:

(bkz: a people's history of the united states)
(bkz: howard zinn)
  • alors  (12.08.12 14:46:44)