vista için partition yazılımı bilen var mı?

benim laptop'a aldığımdan beri vista home premium kurulu. çok şikayetçi de sayılmam aslında. ama nedense tek bir partition var hard disk'te. yani şöyle güzel bir D partiton'ım olsa da, onu dilediğimce kullansam, hatta onun üstüne bi de ubuntu kursam diyorum.

ama gelin görün ki, çok data var. yedekleyip format atmak için 1 gün ayırmam lazım. o mübarek günü ayırıncaya dek bir partition yazılımı kullanmak niyetindeyim. var mı bildiğiniz, mümkünse açık kaynaklı olan bi şey?

misal TrueCrypt 6.0 kullanmış olan var mı? gerçi o daha çok şifreleme içinmiş. download.com'da partition ve vista sözcüklerini yan yana yazıp aratınca çıktı karşıma.

www.download.com

vista kendi yapıyor zaten onu, ayrı bir programa gerek yok.

bilgisayara sağa tıklayıp yönet de, ordan disk yönetimini aç. orda c sürücüsüne sağa tıklayıp kücült de. c nin bir kısmını ayıracaktır, ayrılan parcaya sağa tıklayıp disk oluştur deyince yeni bir sürücü yapıyor
  • efruz  (06.11.08 13:56:57)
yaw hala çözememişim ben bu vista'yı meğer:))

teşekkür ederim. lakin biraz zaman alıyor sanırsam olay. bi de 16 GB boş yer varken 3 GB küçültebiliyor diski. bu nedendir?
  • loststone  (06.11.08 14:40:42 ~ 14:41:19)
kendisi hayvanlar gibi kullaniyor diski ondan dolayi hacim, bilgisayarimda bi sure dikkatlice bak. diskinin uzerinde "yayla" yazdigini goreceksin

  • muslum tangoze  (06.11.08 16:49:21)
partition magic ile halledebilirsin. Kendi yazilimi cok dandik bi ise yaramiyor.

  • badseed  (06.11.08 17:09:24)
partiton magic'e ek olarak paragon hard disk manager'ı da ekleyelim. ama bunlar paralı yazılımlar. ücretsiz açık kaynak arıyorsan, gparted live cd kullanabilirsin.

diğer partition'a ubuntu yükleyeceksen, hard diski önceden partition'lara ayırmana gerek yok. ubuntu live cd'si windows partition'dan boş olan yeri ayırıp oraya kurabiliyor.
  • edge_nabby  (06.11.08 17:31:16)