Klasörlere simge sabitleme?

Selamlar,

Win7 kullanıyorum. bütün dizi, film vs arşivimi kendi yaptığım ikonlarla özelleştirdim. Şimdi şöyle bir sıkıntı oluyor

-ikonları HDD içine atarsam sürücü harfi değiştiği için sorun çıkıyor.
-ikonları sabit diskte bırakırsam da HDD'yi başka bilgisayara bağlayınca simgeler gözükmüyor.

bu sorundan kurtulmak için bi yol var mı? mesela ikon dosyasını klasör içini atıp yanına küçük bi script yazmak gibi.

Bi yardım edin hele :)

Harici diske statik harf atasaniz olmaz mi?

  • dahicocuk  (10.08.12 13:48:14)
Öyle bi seçenek yok sanırım. Şimdi tekrar baktım ki yok. Zaten kendim harfini değiştirebiliyorum. sorun şu ki bazen kendi kendine, bazen usb hubını değiştirdiğim için, bazen format sonrası harf kendi kendine değişiyor. bu yüzden kalıcı bir yol arıyorum.

  • arşivci  (10.08.12 13:55:36)
şimdi hemen zentimo programını indiriyorsun. sonra orada bakarsın sürücü seçeneklerinden bu sürücü harfini sabitle yazar. oraya artık hangi harfi istiyorsan ata. kurtul.

  • cetoxim  (10.08.12 14:56:23)
Öyle program falan kurmaya gerek var mı ya?
klasörlerin simgeleri desktop.ini dosyasıyla sabitlenebilir.
desktop.ini dosyasını da klasörü özelleştirerek windowsa oluşturtabilirsiniz.

klasöre sağ tıklayarak özelleştir (customize) sekmesine geçin.
en alttaki grupta, klasör ikonu (folder icons) başlığı altında kendi ikon dosyanızı seçebilirsiniz.

bu aşamadan sonra gizli dosya klasörleri görüntüleyerek desktop.ini dosyasını düzenleyin.
klasöre ait olan ikonu klasörün içine koyun ve desktop.ini içindeki ikon dosyasnın yolunu ".\" ile başlayacak şekilde veya sadece ikon dosyasının adını yazıp kaydedin.
  • Shereff  (10.08.12 16:05:10)
@Shereff
hocam teşekkür ederim. zaten böyle bişey olduğunu biliyordum. sizin demenizden sonra biraz üzerinde çalıştım ve oldu. Ama tek sıkıntı 2800 klasöre bunu nasıl uygulayacağım. biraz vakit olacak :)

  • arşivci  (11.08.12 01:17:02)