Banka hesabı - İş hukuku ile alakalı sanki

Merhabalar;

Arkadaşım yaklaşık 2000 kişi çalıştıran bir kurumda çalışıyor. Şirket maaş ödemeleri için bankalardan birisiyle anlaşmış, promosyon parasını da şirket kendi hesabına aktartmış. Şimdi vadesiz hesaplardan söz konusu banka işletim ücreti kesiyormuş, işçiler de (ki önemli bir kısmı asgari ücret alan adamlar) "kendi maaşımızı çekmek için niye para ödüyoruz" diyip sinire kesmişler.

Sorumuz şu. Bu işçiler dava açabilirler mi? Ve açabiliyorlarsa muhattapları banka mı yoksa çalıştıkları şirket mi olur? Bankanın verdiği promosyon parası da az uz birşey değil bildiğim kadarı ile. Söz konusu promosyondan hak talep etme şansları var mıdır? Nasıl bir prosedür izlenmeli?

Not: Bir arkadaşım ekolü değil, bizim şirkette doğrudan çalışana aktarıyorlar promosyon parasını, böyle şirketleri görünce kafam karıştı.

hocam benim bildiğim maaş hesaplarından işletim ücreti alınmaması lazım, muhattabınız bankadır bence ama daha iyi bilen birileri mutlaka vardır.

  • condom kurşunu  (08.08.12 19:38:04)