foto finiş

yahu bunlar niye böyle;

daegu2011.iaaf.org

"böyle" = yamuk yumuk bacaklar, küreyi düzleme aktarırmış gibi bozulan görüntüler/oranlar, elastik vücutlar...

neden bu tarz bir teknik kullanılmak zorunda kalınıyor? finiş anını şak diye donduran "bildiğin" fotoğraf çekebilme teknolojisinden uzak mıyız? yani böyle olmasının mutlaka nedeni vardır tabi, soru o zaten, o neden ne?

olay belli ki "hız" değil. merminin, iskambilin kağıdını delip geçtiği anı muhteşem bir netlikte çekebilen kameralar falan herkesin malumu...

foto finiş en doğru sonucu almak için çizgi halinde çeker yani finiş çizgisini alır görüntüye. foto finişte finişin 1 cm önünü veya arkasını göremezsin
tarayıcı mantığı gibi ama bunda tarayıcı sabit kosucular hareketli
biraz karısık ama anlatabilmişimdir umarım
  • Ezequiel  (08.08.12 00:34:30)
@ezequiel,

tam olarak anlayamadım, daha doğrusu söylediğini anladım da hala mantığını/neden süper hızlı kameralarla gerçek görüntü yerine tercih edildiğini ve neden vücutların o şekilleri aldığını oturtamadım (muhtemelen benim nöronlar arası bağlantılardan kaynaklanıyor.) birkaç kez daha okuyayım, o şimşek çakar belki.
  • xenderoth  (08.08.12 00:40:50 ~ 00:42:19)
hipodrom.forumotion.com
sanırım burada açıklanan çalışma mantığından dolayı. Bir nevi panoramik görüntü oluşturuyor.

  • muslum tangoze  (08.08.12 00:41:26)
@muslum tangoze;

aradığım cevap buymuş. anneye anlatır gibi... teşekkür ediyoruz efenim.
  • xenderoth  (08.08.12 00:44:49)
bence de süper hızlı kamera kullanılmalıydı bu olimpiyatlarda. sene olmuş 2012 foto finiş ne la? mythbustersdaki adamlar patlamayı çekiyor, kurşunu çekiyor saniye saniye. üstelik saniye başına düşen kare sayısını da bildikleri için görüntüleri bilimsel sabit olarak kabul ediyorlar. foto finiş ne ki?

  • dedi kalabaligin icinden bir ses  (08.08.12 01:29:37)