monitör hertz ayarı

merhaba.

bilgisayarımı 1 yıl öncesine kadar kaldırmıştım. 1 hafta önce tekrar kurdum ve açtıktan sonra monitörde kabloyu kontrol et diye bir hata gördüm. neyse bilgisayarcıya götürdüm ve ekran kartı yanmış dedi. ekran kartı, monitöre dvi dönüştürücüsüyle bağlığdı. yeni bir ekran kartı (1gb 64bit powercolor ati hd5400) aldım. şu an çalıştırıyorum ve monitör yenileme hızına gelince 60 hertz'den başkasını seçemiyorum. eski ekran kartında 75 hertz'e çıkıyordu. şu anki monitör kablosu değişik ve dvi döüştürücü olmadan vga olarak kullanıyorum. dvi dönüştürücüyle takınca da ilk ekran kartımdaki hatanın aynısını (kabloyu kontrol et) alıyorum. bu sorunun sebebi nedir acaba? ekran kartı mı yoksa monitör kablosu mu?

monitör lcd mi, tüplü mü? her çözünürlükte 75hertz'e çıkamaz monitörler, farklı çözünürlüklerde kullanıyor olmayasın?

herşey eskisiyle aynıysa, önce ekran kartının en güncel sürücüsünü, sonra da bulabiliyorsan monitörün sürücüsünü güncelle bakalım.
  • excomzkko  (07.08.12 19:58:37)
monitör lcd ve 1280x1024 çözünürlükte kullanıyorum. dediğim gibi daha önce kullanırken 75hertz alabiliyordum sadece lcd'nin orjinal kablosunu kullanıyordum ve dvi dönüştürücü vardı. şimdiyse 3tl'lik bir kablo kullanıyorum ve dvi dönüştürü olmadan direk vga bağlantısıyla. bütün çözünürlüklerde 60hertz diyor. sorun ekran kartından mıdır acaba? ekran kartının driverini yükledim ve bağdaştırıcıda iki tane monitör buldu. 1.monitor su an kullandığım ikinci monitör ayarlarından ise 75 hertz yapabiliyorsun ama ikinci monitör aktif hale getirilemiyor.

  • unalbey  (07.08.12 20:14:41)