Sokakta öpüşmenin sınırı

Sizce nedir bu halka açık alanlarda çift olarak yakınlaşmanın sınırı? Ya da aslında, ne olmalıdır?

Her zaman "başkasının yaptığı sana zarar vermiyorsa özgürlüktür" diyoruz da, tam da öyle değil neticede. Öpüşmek falan tamam da, rastgele bir çift sokakta sevişse alelade, yine başkasına zarar vermiş olmuyorlar ki (etrafta çocuk yok diye varsayalım. hadi oruç tutan filan da yok diyelim). Bu durumda, öpüşmek normal ama sevişmek değil. Neden böyle? Sınır nedir, ne olmalıdır?

Not: Tamam, cevap "toplumun yazısız görgü kuralları" filan, biliyorum. Ama felsefe yapmak istiyorum. Şu anki durumdan değil, size göre olması gereken durumdan bahsediyorum. Ayrıca troll değilim, yobaz değilim, dinsizim, gençlerin öpüşebilmesini destekliyorum.

Edit: Arkadaşlar, ben Türkiye'den ya da öpüşmekten bahsetmiyorum. Sokak ortasında seks yapsan da birine zarar vermiyorsun, ama insanlar yapmıyor ve yapılmasını doğru bulmuyor. Bunun sebebi ne, onu merak ediyorum. Sizce ideal bir toplumda sınır ne olmalı?

eğer bir ülkenin içinde "sokakta öpüşmek" iyi ya da kötü olarak tartışılıyorsa, fazla ileri gidilmemeli, çünkü o ülke fazla ileri gidememiştir

  • wayne  (06.08.12 19:41:28)
'ideal' bir toplumda bunun sınırı olmamalı. sana bana kalmadı bunun sınırı. kısaca 'sanane' derler adama. bigün birinin bana demesini bekliyorum böyle bir şeyi. o zaman pişman etcem o diyeni.

  • 219 taksim 3  (06.08.12 19:58:57)
malız olm, olayı eleştirmek değil amaç, olayi ifa eden çiftleri bireysel olarak kınamak. televizyonda görse ses etmez amınoglu, sen sokak ortasında yapınca, ayıp. nesi ayıp amına koyim sen sevişmiyor musun amın feryadı diye yardırmak var tabi.

olay, çocukluktan beri etken olan sosyal baskılar. lavuk onu ayıp bellemiş, gizli kapılar arkasında yapılması gerek diye bellemiş falan. tabu yani.

ideal toplumdaki sınırı belirliyecek zihinlerin bu platformda yer aldığını da düşünmüyorum birader. çok ucu açık ve derin bir mevzu.

bana sorarsan, toplum bilincinde yer alan bu tabuların irdelenmesi, halkın da bilinçlenmesi gerekir. ayıp diyene karşı nesi ayıpçılar yetiştirilmesi lazım ki öteki taraf azınlık kalsın ve baskılansın. bu da sürecin işi, pat diye olucak haller değil sanırım.
  • Dr. Kissingher  (06.08.12 20:13:19 ~ 20:13:48)
porno dönmediği sürece (gerçek anlamda) hakları gençlerin karışmayın (öteki türlü yasal şeysi var sanırım). millet ahlak mahlak ayağı yapıyor sanki seni öpüyo amk.

bu arada şu sıralar yokluktan ötürü sokakta görünce benim de moralim bozuluyor ama KENDİME SAKLIYORUM zira karışmaya hakkım yok, karışana da kafa atmak istiyorum.
  • yuto  (06.08.12 20:22:12 ~ 20:25:00)
cinsellik çok kuvvetli bir dürtü. her insan da bu ihtiyacını yaşayamıyor türkiye'de, malumunuz bazı toplumsal tabular yüzünden. sokakta öpüşmek bence bu yüzden ayıp. insanın canı çekiyor. aynı şekilde dışarıda aleni bir şekilde yemek yemeyi de tasvip etmiyorum. orda da insanın canı çekiyor. o yüzden bu muhabbet her açıldığında avrupa karşılaştırması yapmak saçma. her toplumun, her kültürün farklı dinamikleri var. ideal toplumda da sokakta öpüşmeyi tartışmadan önce insanların kafalarındaki cinsellik algısını tanımlamak gerekiyor. yoksa ''sanane'' diyerek hiçbir tartışmada haklı çıkamazsınız.

  • juninho77  (06.08.12 20:25:09)
cinsellik 2 insan için özel olan bir durum. diğer insanlarla mümkün olduğunca az bunu paylaşmak en doğrusu bence. ha içinden gelir sevgiline sarılır öpersin ama bi konserde önümdeki çift 28 dakika boyunca ön sevişmeden hallice öpüşüyorsa rahatsız olurum. toplumu bırak birimizin evinde bi grup arkadaş toplansak bi çiftin diğerlerinin yanında uzun uzun öpüşmelerini de rahatsız verici bulurum. özel bir an ve şahit olmak istemem. bu da sevişmesin kimse toplum yasaklarına uyalım gençler mantığından değil.

  • merena  (06.08.12 20:59:11)
porno izlemekten bile cekinen pornoyu ayip.goren insanlardan hosgoru beklemek de sacma iste.

ne.beklersin bole adamlardan
  • 219 taksim 3  (06.08.12 21:26:50)
@219 taksim 3, Pornoyu ayıp görmüyorum, ayıp kavramın çok farklı ve porno izlemekten çekinmiyorum, sadece tercih etmiyorum. O görüntüler bana yapay ve rahatsız edici geliyor. Hoşgörü olayını da çok yanlış anlamışsın sen. Hoşgörü "aman canım sokak ortasında sikişiyorlar işte ne olacak eheh" demek değildir.

  • vakumlu  (06.08.12 21:34:46)