Türkiye'de arabalar neden bu kadar pahalı?

avrupa'nın en baba ülkelerinde bile daha ucuzken?

vergiler çok yüksek.

  • g7mor  (04.08.12 23:01:16)
ötv ve kdv

  • yatagants  (04.08.12 23:03:45)
sadece vergiden kaynaklanmıyor. rekabeti sağlama konusunda gerekli mekanizma zayıf ve tüketiciler de yeterince bilinçli ve örgütlü değil.

  • zankoku  (04.08.12 23:05:42)
volkswagenin sitesine gir mesela golf'e bak fiyat detayları var oradan bakarsan kdv ve ötv tutarına anlarsın.
mesela golf comfortline 1.4 tsi model fiyatı 26.000 ötv 10.000 kdv 6.5000 mtv plaka masrafları fln derken 25.000 lik araba 45.000 oluyor.

  • xenophobe  (04.08.12 23:06:10)
2.0 ve üzeri motorlarda araba fiyatı üzerinden %135 ötv+kadv alınıyor. 100.000 tl değerindeki araba 235.000 tl oluyor. gördüğün gibi üretici o 100.000den 20.000 kazanıyorsa devlet 135.000 kazanıyor. ayrıca ötv'nin de kdvsi alınıyor ki bu saçmalayığın daniskası.

  • ayiadam  (04.08.12 23:28:20)
vergiler yuksek kolay cevap. asil cevap su:
uretmiyoruz biz kardesim, turkiye hic bir ise yaramayan bir ulke, sadece tuketiyoruz, anca hizmet sektoru anca insaat. egitimli insanin hicbir kiymeti kiymeti yok, bilimin teknolojinin kiymeti yok, gelir dengesizligi had safhada. en ufak sey icin bile disariya muhtaciz. doayisiyla devamli disaridan yemek yemek yiyen aile gibiyiz, mutfak masrafi hep fazla cikiyor bize, yan tarafta ise haliylen evde pisiren ayni yemegi ucuza yiyor.

  • mavicorap  (04.08.12 23:32:10)
rekabet ortamı yok, tekelleşme var. ucuza araba üretmeye kalksan bırakmazlar, örnekleri var. devlet ve üreticiler bir sömürü düzeni kurmuş, böyle devam ediyor.

  • g7mor  (04.08.12 23:41:25)
niye ucuz olsunki? milleti sikmek varken niye ucuzlasın? yarın bi kanun çıkar 40 binlik araba 50 bin lira olur, sonra o para bir kaç tane pezevengin cebine girer, millet yine sömürülmeye devam eder ve kimsenin sesi çıkmaz.

  • mtrsykl  (04.08.12 23:49:42)
ucuzlarsa ithalat patlar kasa iflas eder mesela yerli uretim arabalar var ama onlar montaj parcalar disardan geliyor yine sadece konum olarak avantajliyiz o yuzden burda fabrikalar. ithalat patlamasin diye vergiler var.

bir de devlet zenginden vergi alamiyor milyon dolarlik futbolcu asgari ucret aliyor gorunuyormus duzeltecez filan diyorlardi hala. o yuzden bizde devlet her buldugu seyden vergi alir ekmek su telefon araba bilgisayar don vb. ne varsa koyar vergiyi cunku bunlarda kacirmak cok zordur ama sirketler zenginlerden bir turlu alamaz.

uretim yapmiyoruz ve arge harcamalarimiz resmen copluk gibi adam gibi projeye para yatirmiyor devlet bakiyorum tubitaktan 100 binlira fon alan akademisyenler var yaptiklari projeler dise bile dokunmuyor. elin amerikalisi 20 milyon dolara insan gibi yuruyen robot yapmis bizim tubitak pardus diye cakma birsistemi yapamadi sonunda kapatti.

calisan kalitesi iyi degil cok bosa para gidiyor biz de vergiyle oduyoruz. butceyi yoneten ben olsam yabanci arge kurumlarina yatirim yapar devlete para kazandirirdim cunku bu ulkeden ne arge cikar ne bisi sadece tesvikler 3 5 tane taklit sistemle cope gider
  • iplikci  (04.08.12 23:57:56 ~ 05.08.12 00:00:50)
vallah almanyada VW golf 80 PS is 16.000 Euro ya alabilion sifir kilometreli www.volkswagen.de

  • samiabi19  (05.08.12 01:47:18)
üç kuşak kapıcı olan insanlar hayatından memnunken neden herhangi bişeye tepki oluşsunki

  • essoist  (05.08.12 02:22:20)