Yugoslavya - Varşova Paktı

upload.wikimedia.org Şu haritayı incelerken Yugoslavya'nın sosyalist olmasına rağmen Varşova Paktı'nda yer almadığını gördüm. Bunun yerine Bağlantısızlar Hareketi'nde yer almışlar.

en.wikipedia.org

Stalin ve Tito'nun bir görüş ayrılığı olmuş üstteki bağlantıya göre ama ingilizcem iyi olmadığı için tam anlayamadım. neymiş acep dertleri?

Neden Sovyetler'le aynı çizgide hareket etmediler? Tito Ruslar'a karşı zıt mıydı? Soğuk Savaş döneminde bu iki devletin ilişkisinden bahsedebilir misiniz?

not: tikler geç de olsa gelecek

Bağlantıya bakmadım ama olay şöyle. Yugoslavya zaten balkan paktının merkezi konumunda o yüzden varşova paktı ile alakasız bir bölge.

Tito burada yugoslavyanın kontrolünde bir balkan fedarasyonu kurmaya çalışıyor. Hedefi de Bulgaristan'ı buna dahil etmek, bulgaristan'da makedonların yaşadığı bölgeyi makedon cumhuriyetine katmak vs... Fakat Stalin Bulgaristan'ın bu şekile o federasyona dahil olmasını istemiyor. Sonra görüşmeler başlıyor falan filan derken yugoslavya bulgaristan ile bir anlaşma imzalıyor, federasyon hakkında bir ayrıntı yok anlaşmada ama bu olay Tito ile Stalin'in arasını daha da açıyor.

Ama bunlar sonuçta müttefik ve birbileri üzerinden çıkarları var. O yüzden bir gün küs bir gün barışık olayları devam ediyor. İlk etap böyle sonra Yunanistan üzerindeki emeller filan var mevzular uzun.

Not: Neden aynı çizgide hareket etmediler?

Çünkü Tito'nun başka hedefleri de vardı, sadece sovyetlerin maşası olmayı düşünmüyordu. Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, neredeyse tüm balkanlarda hakim bir güç olmaya çalışıyordu. Sovyetler o bölgede güçlü bir müttefikleri olsun isyordu ama yugoslavya'nın da çok güçlenmesini istemiyordu, tipik güç dengeleri.
  • bilan  (27.07.12 10:04:18 ~ 10:07:36)